Kolotoč pořadu Dobré vědět se opět roztáčí na plné obrátky

  • Daniel Martínek
  • 13.07.2020
Natáčení pořadu Dobré vědět se nezastavilo ani v době koronavirové krize. Muselo se sice na čas přizpůsobit domácím podmínkám, ale teď jsou Jiří Dobrý i Jiří Malík znovu v univerzitním ateliéru a usilovně pracují také na nových projektech – Dobré vědět Polopatě a sérii rozhovorů s pedagogy Fyzikálního ústavu. Vrátit se mohli rovněž k práci na svém road movie z Chile, ke kterému již existuje upoutávka.

Autor: Nikol Misaki Vavrlová – studentská redakce Slezské univerzity

Pořad Dobré vědět, který před nedávnem překročil hranici deseti tisíc odběratelů na Youtube, už jistě dobře znáte. Stojí za ním Jiří Dobrý, student Počítačové fyziky, a Jiří Malík, studující Audiovizuální tvorbu (AVT). Ti se za podpory Slezské univerzity v Opavě a oboru Multimediální techniky snaží ve svém pořadu zábavnou formou představit středoškolským studentům témata z oblasti fyziky.

Oba tvůrce jsme zastihli krátce před natáčením nových dílů pořadu. Ty se už znovu natáčí v ateliérových prostorách Slezské univerzity, kam se pánové mohli vrátit po rozvolnění krizových opatření. Do té doby se i oni museli přizpůsobit nouzovému stavu a natáčet svůj pořad z domova. A jak jim to šlo? „Tady v ateliéru máme díky MMT a Martinu Petráskovi všechnu potřebnou techniku – stativy, osvětlení, čtecí zařízení a podobně. V době karantény jsme sem ale přístup neměli,” vysvětluje Jiří Dobrý. „Na začátku jsme doufali, že když natáčíme Dobré vědět, budeme mít určitou výjimku, ale nakonec jsme si museli vystačit s technikou, kterou jsme si stihli vypůjčit domů krátce před uzavřením školy,” doplňuje Jiří Malík. Ovšem i tak nebylo natáčení jednoduché. Oba tvůrci od sebe totiž bydlí asi 150 kilometrů. Věci jako kamera a režie, které má normálně na starost Jiří Malík, se tak musela ujmout manželka Jirky Dobrého. A tak se z pořadu Dobré vědět stal na chvíli rodinný projekt, který se musel přizpůsobit nejen domácím podmínkám, ale také prvorozenému dítěti Dobrých. Pokud to internetové připojení dovolilo, v kuchyni natočený materiál se pak odeslal Jiřímu Malíkovi k finálnímu zpracování.


U Dobrých doma v době karantény, foto: archiv Jiřího Dobrého. U Dobrých doma v době karantény, foto: archiv Jiřího Dobrého.


Karanténa ovšem zkomplikovala oběma Jiřím i další práci. Slezská univerzita jim umožnila vycestovat v minulém roce do Chile, kde měly panovat optimální podmínky pro pozorování zatmění Slunce. Z dobrodružné cesty natočili filmový materiál, který v době před nouzovým stavem začali stříhat. „Už před karanténou jsme byli ve skluzu s postprodukcí filmu, ale technické problémy s počítačem ve střižně a následně i pandemie situaci ještě více zkomplikovaly. Chtěli jsme film připravit i na letní festivaly, ty jsou však pro letošní rok povětšinou zrušeny. I tak ale na filmu usilovně pracujeme,” ujišťuje Jiří Dobrý. Odkaz na trailer budoucího filmu.


Momentka z natáčení Dobré vědět v ateliéru Multimediálních technik na Slezské univerzitě v Opavě, foto: archiv SU. Momentka z natáčení Dobré vědět v ateliéru Multimediálních technik na Slezské univerzitě v Opavě, foto: archiv SU.


Kromě zmiňovaného pořadu a filmu ale pánové plánují i další projekty. Jedním z nich je série videí pod názvem Polopatě, která vzniká ve spolupráci s pedagogy opavských gymnázií. Tato videa, ve kterých se Dobré vědět pokusí fyziku okořenit svým specifickým humorem, mohou sloužit jako netradiční doplňkový materiál k hodinám fyziky ve škole. Na světě jsou zatím první dvě, které se věnují 1. a 2. Newtonovu zákonu. Během prázdnin přibude ještě 3. Newtonův zákon a série nabere další spád se začátkem nového školního roku. Celkem se středoškoláci mohou těšit na 3 série, každé po deseti videích.

Dále právě vycházejí pod hlavičkou Dobré vědět také rozhovory s pedagogy z Fyzikálního ústavu, jako je například RNDr. Arman Tursunov, Ph.D, který hovoří o kosmickém záření a jeho původu, nebo RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., který hovoří o černých dírách. V budoucnu tvůrci pořadu chtějí oslovit i jejich další kolegy v čele s ředitelem Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeňkem Stuchlíkem, CSc.

Rozhovory, ukázku z filmu i nejnovější díly pořadu uvidíte již nyní na kanále Dobré vědět.