Potkali se na Slezské a začali bavit lidi

  • Daniel Martínek
  • 09.07.2020
Nadarmo se neříká, že na vysoké člověk získá příležitosti, kontakty a možná přátelství na celý život. Slezská univerzita jde tomuto rčení příkladem. Není totiž jen místem, kde se získává vzdělání. A tak se stalo, že se na akademické půdě setkali dva dramaturgové a student Lázeňství a turismu. Slovo dalo slovo a zrodil se PoPlach, dnes progresivní stand-up comedy parta, která baví nejen Opavu. Jakub Plaskura je absolventem Kulturní dramaturgie a dále pokračuje v navazujícím studiu Audiovizuální tvorby. Adam Poštolka je rovněž absolventem Kulturní dramaturgie a v neposlední řadě je zde Jakub Horák, který na Slezské univerzitě vystudoval obor Lázeňství a turismus. Posledními členy PoPlachu jsou hudebník Kubo Hajduch a Matěj Straka. Jak Jakub Plaskura rád podotýká: „Jsme opavská stand-up skupina, která vlastně není opavská.“ Žádný ze členů PoPlachu totiž nepochází přímo z Opavy. Spojila je společná alma mater, a to je velmi silné pouto.

Autor: David Kocián – studentská redakce Slezské univerzity

Skupina PoPlach je velmi dobře známá zejména svým originálním pojetí tradičních témat, černým humorem a nabroušeným jazykem ostrým jako břitva. Repertoár PoPlachu je opravdu osobitý, jednotlivé výstupy nikdy neomrzí, jmenovitě Socka youtuber, Já a autista, Mexičan nebo Diagnóza zadaný jsou nepochybně zárukou bouřlivého smíchu. Pokud by tohle bylo málo, jejich politická satira vás stoprocentně dostane. Na své si přijdou i milovníci hudby. Členem uskupení je totiž také muzikant Kubo Hajduch. Určitě se ptáte, kdy a kde bude možné kluky spatřit. Nejbližší příležitost budete mít v Ostravě, kde skupina vystoupí 18. srpna v Trojhalí Karolina v rámci cyklu kulturních akcí nazvaných Bo kultura jedePoPlach také vystoupí na plánovaném Opavském Majálesu v rámci Divadelního dne (8. října). Organizátoři majálesu z důvodu koronavirové pandemie přesunuli akci z května na září, kdy se uskuteční Open Air festival, a poté v říjnu další doprovodné majálesové akce. Žádost o rozhovor přijali zakladatelé PoPlachu Jakub Plaskura a Adam Poštolka.

 

U zrodu PoPlachu jste stáli vy dva. Kdo z vás přišel s nápadem vydat se ve stopách legendárních stand-up komiků Richarda Pryora, George Carlina a Lennyho Bruce?

Jakub: Ti pánové pro mě osobně určitě nejsou vzorem. Hledím spíše na československý rybník, který je podle mě fakt dobrý. Za mě jsou top Knor a Hynek, na Slovensku je skvělý Jakub Gulík. Slušný je i ruský stand-up. S tím nápadem jsem asi přišel já. Jednou jsem se Adama zeptal, jestli by do toho nešel. On taky přistoupí na všechno. (smích)

Adam: Celé to vzniklo trochu jako pokus omyl. Oba se považujeme za znalce české komiky. Poprvé jsem vystoupil „na stojáka“ v rámci jednoho dílu Kubovy talk show Hovory s… se svou stand-up prvotinou Sex a socialismus a v návaznosti na to mi od něj přišel návrh dělat to pravidelně a jako samostatnou show.

Jak to máte s trémou a nervozitou před vystoupením? Koneckonců lidi jsou různí a pokaždé na výstupy reagují jinak.

Jakub: Na publiku záleží hodně. Snažíme se vystupňovat naší show, takže začínáme zvolna a postupně odkrýváme naše silné stránky. Kolikrát při prvním výstupu už diváci začnou reagovat, takže je jasné, že to bude fajn večer. Někdy jsou ale zasekaní. Přijde mi, že český divák se někdy až stydí smát. Jinak já říkám, že tréma je převlečená pokora. Mám ji pořád. Jestli můžu mluvit za Kubu Horáka, ten je vždy dost nervózní před výstupem, ale jen tím ukazuje, jak mu na tom záleží. Na druhou stranu vyleze před lidi a nepoznáte to na něm.

Adam: Mám to různě, především záleží na dvou faktorech. Za prvé, jaký člověk měl den, za druhé, jací lidé usedají v lokále. Po několika zkušenostech máme podle osazenstva i variabilní dramaturgii, kterou můžeme přizpůsobit divákům minimálně podle věku.


Na paškál si tentokrát PoPlach vzal divácky oblíbené gastronomické pořady. Zdroj: archiv J. Plaskury
Jakub Plaskura se interakce s diváky nebojí. Zdroj: archiv J. Plaskura


Lidé vás znají pod názvem PoPlach, jak takový název vznikl?

Adam: PoPlach je akronym vzniklý z počátečních písmen našich jmen. PO(štolka) + PLA(skura) a to CH na konci znamená, že se lidé budou smát. Snad...

Momentálně vystupujete ve složení Jakub Plaskura, Adam Poštolka, Jakub Horák a jako hudební doprovod Kubo Hajduch. Kdy a jak se vaše začáteční dvojice rozrostla o další dva členy a ovlivnilo vás tři (Jakub P., Adam P., Jakub H.) nějak studium na Slezské univerzitě?

Jakub: Ještě máme jednoho člena, Matěje Straku. Hudebník byl potřeba, proto Kubo. Líbí se mi jeho tvorba, která je vtipná, hravá, hodí se ke stand-upu. Kuba Horák je super kluk, bavič a herec. Pořád hledáme schopné lidi do našich řad. Oba Kubové jsou jasným příkladem. Co se týče univerzity, tak díky projektům při studiu jsem se zlepšil ve vystupování a rétorice, takže Slezská mi dala hodně.

Adam: Já měl vyzkoušené ve svém dalším projektu - amatérském kabaretním klubu StuArt - ve své rodné Studénce, že dobrý folkař s autorskými texty udělá v programu hodně. Pro někoho je to příjemný předěl, pro jiného oživení programu, obojí Kubko Hajduch splňuje dokonale. Jeho texty jsou zábavné a hudba chytlavá. Kuba Horák je vynikající povídkář, je na něm vidět silné ovlivnění poetikou dvojice Šimek a Grossmann, tím jsme vyplnili dramaturgii našich show o další žánr.

Ve vašem arsenálu najdeme příběhy ze života, monology, zábavné výstupy, jazykolamy a krkolomné překlady a samozřejmě silným tématem je politika. Jak vaše jednotlivé výstupy vznikají, pracujete na nich společně nebo každý sám?

Jakub: Na společných výstupech logicky pracujeme společně, jinak si každý dělá to své. Adam hodně brousí do politiky a dělá to výborně, já mám raději skeče ze života. Něco, co se zakládá alespoň z části na pravdě, jako můj výstup, kdy jsem rok žil na koleji v jednom pokoji s autistou. To byla velká životní zkušenost a mám z ní dokonce stand-up. Matějovi pomáháme, radíme mu, je nový. Jinak si do toho moc navzájem nekecáme, maximálně si k tomu řekneme něco na zkoušce. U stand-upu je strašně důležitý odhad na téma a smysl vybrat něco, co diváky zaujme. Stand-up komik musí jít po tématech, která jsou aktuální. Tohle spolu řešíme často.

Adam: Jsou různé způsoby, jak tvořit. Já osobně dělím témata do tří skupin – aktuální (politika, události, trendy), obecné (vztahy, práce, společnost) a specifické, které jsou individuální podle osobnosti komika. U mě osobně je to např. bytostní odpor k byrokracii, imitace a parodie. Píšeme i společné skeče, občas se u stand-upů inspirujeme. Jeden z nás přinese téma, nápad nebo zárodek námětu na stand-up a občas ho dokončí ten druhý.

Jakube, tvou silnou stránkou jsou beze sporu vztahy, mnohdy přímo hovoříš o své přítelkyni. Jak to vnímá tvá drahá polovička, máš dané určité mantinely, kam až můžeš při svém výstupu zajít?

Jakub: Je fakt, že výstup Diagnóza zadaný jsem ze startu bral jako samozřejmost. Skončilo vystoupení a ženy, které ji třeba znaly nebo nás pak spolu viděly, mluvily o tom, že je drsná, že mě to nechá říkat apod., takže jsem vlastně přišel na to, že by to asi každá holka nepřekousla. Na druhou stranu inteligentní divák chápe, že jde hodně o nadsázku, i když se objevili i tací, co se na férovku ptali, jak spolu můžeme žít, když je taková. Co na to chceš říct? Podobně „bystrý“ divák se maximálně stane terčem dalšího stand-upu. Když někdy slyšíš top komiky mluvit o své ženě, je to hodně za hranou, přitom jsou třeba single. To, že stand-up komik má výstup o manželce, neznamená, že je ženatý. Je to prostě o tom, že má pod čepicí a ví, že vztahový stand-up je vděčné téma.


Za mikrofonem Adam Poštolka a jeho oblíbená politická satira. Zdroj: archiv J. Plaskury
Jakub Horák - když už je před diváky, nervozita opadne. Zdroj: archiv J. Plaskury


Mimo jiné jsi také sportovní komentátor, není tedy divu, že jeden váš společný výstup se jmenuje Sportovní komentátoři. Předpokládám, že pro inspiraci jsi nemusel chodit daleko. Setkáváš se někdy i s negativní reakcí, zejména pokud jde o lidi sportovně založené?

Jakub: Asi tě překvapím, ale Záruba ani Bosák na nás ještě kouknout nebyli… a sportovci? Ti jsou rádi. Ten výstup je o profesionálních sportovcích, takže lidi, co jsou sportovní rekreanti, vědí, která bije a mezi nimi je tento stand-up populární. Všímám si, že takřka na každé naše vystoupení přivede nějaká dáma svého partnera, který je evidentně sportovní typ a takoví se pak smějí hodně. Snažíme se, aby si každý divák našel to svoje a s něčím se ztotožnil. Když to ale děláš dobře, baví se i divák, kterému téma daného stand-upu nic moc neříká.

Adame, k tobě neodmyslitelně patří politická satira, parodování vysokých politických činitelů a silná dávka ironie. Máš svou hranici, kterou nechceš překročit, nebo co se týče svobody slova, razíš cestu George Carlina, který byl dokonce za svůj výstup „Sedm slov, která nesmíte říkat v televizi“ zatčen?

Adam: Bohužel žijeme v době přecitlivělosti a pokrytectví. Od dob České sody se toho ve společnosti hodně změnilo. Dneska každý volá po satiře, jenomže je to, jak by řekli soudruzi: „Pozitivní konstruktivní satira.“ Dnešní průměrný člověk si užívá politický humor, dokud je na paškálu jeho neoblíbený politik, ale v momentě, kdy je na přetřes vzat jeho oblíbenec, tak už huláká o zaujatosti. U mě platí zásada, že vulgarita bez vtipu ztrácí na účinnosti, tudíž se naopak snažím věnovat se obsahu a až pak okořenit výstup nějakým jadrnějším výrazem.

Pracuješ jako dramaturg v Kulturním domě v Kopřivnici (KDK). Přímo se nabízí otázka, ve které roli se cítíš lépe, jako svědomitý dramaturg v pozadí, nebo uvolněný stand-up komik vystupující před obecenstvem?

Adam: KDK je úžasně fungující kulturní organizace. Přišel jsem mezi partu mladých lidí, kteří mě přijali, kteří mi velmi pomáhají zvládat „administrativní minimum“ (já bych řekl „byrokratickou mašinérii“). Nicméně mohu říct, že mě vždy bavilo daleko více organizovat po všech stránkách. Samotný stand-up je u mě ventil pocitů a myšlenek, zdroj energie a zároveň terapie. Proto si užívám pro Poplach i práci na grafice, technickém zabezpečení, občas pomůžu najít nějaký kontakt nebo lokál. V tomto se s Jakubem skvěle doplňujeme.


Jakub Plaskura a Adam Poštolka aka Sportovní komentátoři. Zdroj: archiv J. Plaskury
Jakub Plaskura si vyzkoušel i hostování ve známém pořadu Na stojáka. Zdroj: archiv J. Plaskury


Já osobně mám velmi rád váš společný výstup, který nazýváte Návštěva papeže. Prozradíte nám, kde jste se inspirovali?

Jakub: To bylo nějak spontánně. Myslím, že s tou italštinou přišel Adam, který viděl nějaké představení, kde se česká italština objevovala, dali jsme tomu pak nádech skeče, vymysleli jsme si vlastní fórky a bylo to. Mimochodem nejvíce baví naše hláška „Piccolo buserante“, ale neřeknu, kdo to je. Ať lidi přijdou a uvidí.

Adam: Velmi mě pobavila parodovaná italština v kabaretu Böhmen und Mähren Divadla Sklep, která se odehrává v italské restauraci. A při sledování mě napadlo použít pro výstup jako dorozumívací prostředek zkomolený jazyk, což u italštiny, jak se ukázalo, jde velmi snadno a hravě, a aplikovat jej do českého kontextu politickou satirou. Kubovi jsem přinesl námět a společně jsme pak vytvořili tento úspěšný skeč, kdy papež navštíví prezidenta v Lánech a komunikuje přes tlumočníka.

Na co se mohou diváci těšit, chystáte nějaké nové výstupy, případně jaké?

Jakub: Měli jsme naplánované jarní turné, ze kterého jsme stihli jen Krnov a jedno vystoupení v Ostravě. Pak začal úřadovat koronavirus. Teď už víme, že podzim začínáme již 18. srpna v Trojhalí Karolina a dále mohou diváci přijít 17. září do Krnova, 25. září do Karviné, 8. října budeme v Opavě, pak 16. října opět Ostrava, 30. října v Budišově nad Budišovkou, 6. listopadu se pokusíme dobýt Studénku a zatím poslední akcí je v pátek 13. listopadu festival Na cestě v Opavě. Podrobnější informace jsou a budou na našem facebooku Poplach – stand up comedy. O dalších výstupech jednáme. Budou novinky, ale budou i naše stálice.