Osobností mladé české fotografie se stal talentovaný doktorand ITF Ondřej Durczak

• Daniel Martínek
  • 02.07.2020
Významné pocty se dostalo nadějnému doktorandovi Institutu tvůrčí fotografie (dále ITF) Slezské univerzity v Opavě. MgA. Mgr. Ondřej Durczak se stal Osobností mladé české fotografie 2019, která se uděluje talentovaným fotografům do 30 let. Sedmnáctý ročník prestižní soutěže Asociace profesionálních fotografů České republiky navíc reprezentovala další dvě zvučná jména ITF.

Autor: Eva Gladkovová – studentská redakce Slezské univerzity

Ondřej Durczak se už ve svém mladém věku může chlubit ojedinělými úspěchy. Ostravský rodák je věrný místu, ze kterého pochází, takže šachty, hutní věže, oprýskané bufety a trafiky mu nejsou cizí. Ve své tvorbě se věnuje především proměnám postindustriální krajiny Moravskoslezského kraje. V roce 2015 se jeho autorská tvorba objevila v knize Ostrava v důchodu: Průvodce po zaniklé slávě. V minulém roce na toto téma prezentoval své snímky v knize Karvinsko (2019). V teoretickém směru se zaměřuje na analýzu a systematizaci fotografických publikací, kterých už má na kontě několik. Nezaostává ani v oblasti výstav a cizí mu není ani kurátorská činnost. V univerzitním prostředí se angažuje nejen jako odborný asistent nebo manažer výstav a publikací, ale nějaký čas působil i ve Studentské komoře Akademického senátu FPF SU. Kromě přednášek a příspěvků na konferencích byl v roce 2018 členem různých legislativních a ekonomických komisí na Filozoficko-přírodovědecké fakultě SU. Od 2. 10. 2018 je navíc jmenován členem hodnoticí komise Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství v posuzování žádostí o akreditace několika programů v oblasti umění. Nyní připravuje malou výstavu fotografických knih v galerii KUPE v Opavě.

Z projektu Karvinsko, foto: archiv Ondřeje Durczaka Z projektu Karvinsko, foto: archiv Ondřeje Durczaka

Sedmnáctý ročník udílení cen Asociace profesionálních fotografů České republiky byl napínavý. O vítězích cen rozhodovala odborná porota sestávající z jedenácti členů, které předsedal zakladatel ceny Viktor Fischer. Je naší milou povinností zmínit, že ITF prožilo opravdu plodný ročník. Další úspěch opavského Institutu tvůrčí fotografie v kategorii do 30 let přidaly druhým místem absolventka ITF MgA. Vladimíra Kotra a třetím místem studentka 2. ročníku magisterského studijního programu ITF BcA. Jana Habalová.

Sám laureát ceny Ondřej Durczak prožívá úspěch velmi skromně: „Mám z ocenění velkou radost. Myslím ale, že velký podíl na získání ceny mají pedagogové Institutu tvůrčí fotografie, kde ještě studuji doktorské studium a kde pracuji. Vážím si také toho, že odborná porota ceny Osobnost české fotografie dokázala ocenit tvorbu spíše regionálního charakteru.“

Osobnosti mladé české fotografie 2019 do 30 let: V. Kotra, O. Durczak, J. Habalová. Autor Ondřej Kalmán (člen SR APF ČR) Osobnosti mladé české fotografie 2019 do 30 let: V. Kotra, O. Durczak, J. Habalová. Autor Ondřej Kalmán (člen SR APF ČR)
Z cyklu snímků Ostravské prodejny, foto: archiv Ondřeje Durczaka Z cyklu snímků Ostravské prodejny, foto: archiv Ondřeje Durczaka

To, že je Ondřej Durczak vycházející hvězda české fotografie, si uvědomuje také vedoucí ITF prof. PhDr. Vladimír Birgus, který na adresu Ondřeje Durczaka pronesl několik slov: „Bez Ondřeje Durczaka si už dnes Institut tvůrčí fotografie vůbec nedovedu představit. Je mu teprve třicet a je tak naším nejmladším pedagogem a současně doktorandem, ale už mu vyšlo pět knih, měl řadu výstav a kurátorsky se podílel na přípravě mnoha expozic u nás i v zahraničí. Naposledy jsem s ním a Michalem Szalastem a Janem Mlčochem připravil výstavu Institutu tvůrčí fotografie FPF SU „Tři dekády“ v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Je to opravdu mimořádně pracovitý a ochotný člověk, kterého jsem ještě nikdy neviděl ve špatné náladě. Takové sluníčko ITF.“

Z projektu Ostrava v důchodu, foto: archiv Ondřeje Durczaka Z projektu Ostrava v důchodu, foto: archiv Ondřeje Durczaka