Mrazivá tělesnost výstavy doktorandky ITF Petry Vlčkové v galerii Fiducia

• Daniel Martínek
  • 23.06.2020
Říká se, že nemoc si nevybírá a spravedlnost v tomto ohledu neexistuje. Někdo žije nezřízeným životem a je zdráv, jiný se vidí v ukázkovém životním stylu a nemoc si ho najde. To je zkrátka život. Jde jen o to, jak se s osudem dokáže každý z nás vypořádat. Vzorem pro ostatní by mohla být doktorandka Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Petra Vlčková, která se potýká už řadu let s jednou z forem roztroušené sklerózy a teď se o ní rozhodla uspořádat výstavu.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Vše jako by do sebe zapadalo jako puzzle. Celá výstava, která nese poselství života a uvědomování si vlastní tělesnosti, jež může být tak křehká a zranitelná, do dramaturgie Fotografické galerie Fiducia pro tento rok zapadá. Počin Petry Vlčkové by se dal označit za takovou uměleckou koláž, má v sobě skrytou jednu základní tezi – tělesnost. Tělesnost je totiž hlavním tématem celého roku ve Fiducii. Sama Petra Vlčková nám potvrdila, že výstava vznikla na popud tématu zmíněné ostravské galerie.

Ukázka z tvorby Petry Vlčkové Ukázka z tvorby Petry Vlčkové

Na co konkrétně se ale může návštěvník připravit? Zeptal jsem se autorky výstavy.
„Soubor RS pojednává o nemoci roztroušená skleróza, která má různé formy a různou intenzitou se projevující symptomy u jednotlivců, svým souborem chci ukázat svou zkušenost. Je to návštěva abstraktního světa a určité přiblížení nemoci RS skrze můj vlastní příběh.“

Mnoho lidí, když onemocní, spíná ruce a říká si: „Proč právě já?" Vy jste přesto aktivní. Kde berete sílu?
„Vždy jsem byla dosti aktivní, je mi to tak nějak přirozené, ale samozřejmě pociťuji, že si svou energii musím chránit a s únavou často bojuji. Co mi dává sílu, je paradoxně pohyb, myslím tím prostorový pohyb, ať už na kole nebo autem i tvorba a umění, které v nás otevírají také nové prostory.“

Ukázka z tvorby Petry Vlčkové Ukázka z tvorby Petry Vlčkové

Petra Vlčková pochází z Frýdlantu nad Ostravicí a původně vystudovala hudebně dramatický obor na brněnské konzervatoři. Rozhodla se rovněž pro studium vysoké školy a momentálně je tak už v doktorském studiu ITF. I přes svou diagnózu je nadále aktivní. Je totiž členkou fotografické skupiny 3 KOZY a hraje divadlo pro děti s vlastní kočovnou divadelní společností.

Nemoc ji přitom ovlivňovala už v roce 2001, kdy si Petra procházela bolestmi hlavy, pocitem slabosti a faktem, že jen těžko dokáže vydržet ve svém těle, které při roztroušené skleróze postupně vypovídá službu. S neskutečnou dávkou bojovnosti jde Petra Vlčková dál, a ta se odráží i v její výstavě, která je už nyní v plném proudu a potrvá v ostravské galerii Fiducia do 14. července 2020. Jménem Slezské univerzity v Opavě vás na ni srdečně zvu.