Tvoříme naši budoucnost na dalších 10 let – spolu s vámi

• Daniel Martínek
  • 12.06.2020
Menší, regionální univerzita s rodinnou atmosférou a mezinárodním renomé ve vybraných oborech i projekty, které upoutávají pozornost. Taková je dnešní Slezská univerzita. A jaká by měla být za 10 let? Dlouhodobý výhled a priority nyní univerzita nastavuje při tvorbě Strategie Slezské univerzity 2021+. Vyhradila si na to celý letošní rok a usiluje o to, aby svým názorem, podnětem či záměrem přispělo co nejvíce lidí – spjatých s univerzitou i mimo ni včetně známých odborníků a osobností, v čele s představiteli Opavy, Karviné a Moravskoslezského kraje, kde univerzita působí. Tvorba plánu probíhá pod značkou (spolu).

„Do vyhodnocení toho, jaká univerzita je a jak na tom jsme, i do nastavení priorit a cílů vtahujeme co nejvíce lidí, kteří mají co říct. Získali jsme cenné vstupy od téměř dvou tisíc lidí v dotaznících – od studentů, akademiků, zaměstnanců, uchazečů o studium, absolventů i zaměstnavatelů. Oslovili jsme na tři desítky odborníků a osobností ve strukturovaných rozhovorech. Zapojujeme a propojujeme také všechny univerzitní součásti. Jednoduše tvoříme budoucnost Slezské spolu,“ popsal zapojení lidí do strategie rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja. Aktuálně probíhá také sběr podnětů na nově vytvořeném webu spolu.slu.cz. Lidé z univerzity i zvenčí zde v sekci Tvoříme spolu mohou vkládat konkrétní návrhy, co zlepšit a dělat lépe, nebo více zasněné představy o tom, jaká by univerzita měla být za 10 let. Na webu jsou také všechny podrobnosti o tvorbě strategie, jejím průběhu i připravovaných akcích. Postupně bude přibývat zajímavý obsah, například rozhovory s oslovenými osobnostmi i vedením univerzity.

Tvorba strategie je nyní ve své polovině. V červnu bude hotová analytická část strategie, již nyní se začíná pracovat na návrzích vize, priorit a cílů.

„Strategie bude hotová na začátku letošní zimy. Už na podzim budeme se začátkem zimního semestru diskutovat o budoucnosti univerzity se studenty. Ať už přímo ve výuce, nebo spolu půjdeme neformálně ´na jedno´,“ nastínil další postup Tomáš Gongol, prorektor Slezské univerzity pro strategii a komunikaci.

Strategie Slezské univerzity 2021+ je základní koncepční dokument pro další směřování univerzity, obdobný dřívějším dlouhodobým záměrům. Při tvorbě strategie Slezskou univerzitu provází společnost BeePartner, která zajišťuje formální zpracování strategie i průběžnou komunikaci a zapojování lidí.

Tvorba Strategie SU 20201+ byla podpořena z projektu:

Rozvoj VaV kapacit Slezské univerzity v Opavě

Registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696