Už jste objevili kouzlo bikesharingu? S námi dokonce výhodněji!

• Daniel Martínek
  • 24.05.2020
Po Opavě pohodlně, rychle a levně? Projekt bikesharing nabízí možnost půjčit si kolo v označených stanicích a vrátit ho na jiném místě. Služba je úspěšně rozšířená v dalších městech po ČR a v březnu se také zapojila Opava. Řešení efektivní dopravy po městě pomocí sdílených kol je šetrné k přírodě a skýtá spoustu dalších výhod pro samotné uživatele. Jak si na tom stojí Opavané po více jak dvou měsících užívání služby, se dozvíte z řádků níže.

Autor: Eva Gladkovová – studentská redakce Slezské univerzity

Bikesharing není nic převratného, nově ale dělá radost především občanům Opavy. Největšího využití se prozatím dočkal v Ostravě, ačkoliv v Havířově slavil již minulou sezónu obrovský úspěch a nikdo nepochybuje, že Opava bude následovat. Projekt vyniká především dostupností, výhodnou cenou a efektivitou.

Kolo k dispozici 24/7 a jízda prvních 15 minut zdarma, takto bikesharing funguje ve městech Opava, Ostrava a Havířov. Komu by to pro přepravu přeci jen nestačilo, může si vybrat z výhodných tarifů na nextbike. A co s tím má společného Slezská univerzita? V každém z již zmíněných měst se mezi těmito ekologickými dopravními prostředky pohybuje vždy deset s logem Slezské univerzity, které umožňují jízdu s +15 minutami navíc zdarma k základnímu tarifu. Uživatel kola s logem Slezské univerzity si tak může vychutnat zdarma jízdu v délce až 30 minut. Letos navíc čeká uživatele z řad Slezské univerzity bonusová akce v podobě 200 Kč kreditu zdarma při první registraci v aplikaci nextbike pomocí univerzitní adresy.

„Projekt sdílených kol, takzvaného bikesharingu, je skvělou příležitostí, jak myslet ekologicky a navíc ještě udělat něco pro své zdraví,“ chválí iniciativu sám rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Pavel Tuleja.

Jaká jsou čísla v Opavě po více než dvou měsících provozu (ovšem narušeného díky pandemii koronaviru)? Z celkových téměř pěti tisíc výpůjček byly dvě třetiny do deseti minut. Po dobu do dvaceti minut si kolo půjčila zhruba čtvrtina lidí, do třiceti minut to bylo minimum uživatelů, ale překvapivě byly velmi oblíbené jízdy nad šedesát minut. Služba již zaznamenala na dva tisíce registrovaných uživatelů, přičemž nejaktivnější z nich uskutečnil už sto výpůjček. Mezi nejfrekventovanější stanice s výpůjčkou kol patří Hláska, Olomoucká Split, Rybníček, Náměstí Svobody a Nádraží Opava.

Rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja s kolem služby nextbike v barvách SU Rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja s kolem služby nextbike v barvách SU

Osobní zkušenost se službou sdílených kol má, s ohledem na předešlá omezení z důvodu pandemie karonaviru, zatím 29 zaměstnanců a studentů Slezské univerzity. Ale věříme, že s postupným rozvolňováním opatření a teplejším počasím přijdou sdílená kola více k chuti. Půjčení kola si pochvaluje i Jiří Pokora, vedoucí univerzitního Oddělení správy budov a dopravy, který si kolo vypůjčil již několikrát: „Je super, že k pojížďkám po městě nemusím brát auto nebo vlastní kolo – a řešit jeho zamykání. Také oceňuji, že možnost vypůjčení a vrácení kola je dostupné v blízkosti všech univerzitních budov. A do třetice kladně hodnotím fakt, že si kolo na určeném místě mohu pro zapůjčení rezervovat.“

Ačkoliv pro tento semestr výuka zůstává povětšinou online nebo na úrovni konzultací, nic nebrání plnému využívání kol. S koncem nouzového stavu v ČR a krásným letním počasím nastal ten pravý čas prozkoumat Opavu jinak!

A jak začít se službou sdílených kol? Jednoduše u svého telefonu. Aplikace nextbike dostupná v iOS i Android vám otevře brány bikesharingu kdekoliv a kdykoliv si vzpomenete. Sdílená kola nextibike tak můžete užívat v jakémkoliv městě, kde tahle služba funguje. K aktivaci svého účtu stačí potvrzení osobní platební karty a jste připraveni. Po spuštění aplikace zvolíte „půjčit kolo“, naskenujete QR kód na kole a po jeho automatickém odemknutí můžete vyrazit. Po příjezdu do vašeho cíle stačí kolo vrátit do nejbližší stanice nextbike a stáhnout páčku nad zadním kolem dolů pro jeho zamčení. Tím se užívání kola automaticky v aplikaci zastaví a výpůjčka je ukončena.

Kde je možné kolo vracet? Po Opavě je strategicky rozmístěno více než 30 stanic, kde kola čekají na své uživatele a kam je také nutno kola vrátit. V případě, že stanice je plně obsazena již vrácenými koly, stačí kolo umístit co nejblíže u stanice a zamknout ho. Stanice se navíc nacházejí u každé opavské fakulty Slezské univerzity, před rektorátem, a výjimkou nejsou ani studentské koleje v Hradecké ulici.

Kompletní informace jak začít využívat službu vč. podmínek zápůjčky najdete zde na naší web stránce nebo přímo na stránkách nextbike. A nezapomeňte se před jízdou seznámit s Jízdním Desaterem nextbike.

Rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja zvládá na kole nextbike jezdit i v taláru Rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja zvládá na kole nextbike jezdit i v taláru