Subkultury a menšiny: fotografie studenta ITF Davida Sládka v KUPE

  • Daniel Martínek
  • 16.05.2020
Velká Británie může být pro mnoho lidí vnímána jako země, kde se střetávají různé kultury. Nejen z toho důvodu se zde koná velké množství větších i komorních demonstrací. Jak vlastně vypadá takový demonstrant? A za co bojuje? Je pro či proti Brexitu, bojuje snad za lepší životní podmínky? Student Institutu tvůrčí fotografie David Sládek žije ve Velké Británii už řadu let a nyní do Opavy přiváží svůj sociální dokument, který je doplněn také o fotografie z jiných zemí.

Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

David Sládek pronikal do centra dění samotných demonstrací a zajímal se rovněž o lidi na periferii celého protestu. V tom je unikátnost jeho sbírky fotografií, kterou si můžete už od 19. května prohlédnout v opavské galerii KUPE.


Výstava Do ulic (z tvorby Davida Sládka). Autor David Sládek


Výstava Do ulic (z tvorby Davida Sládka). Autor David Sládek


Výstava Do ulic (z tvorby Davida Sládka). Autor David Sládek


David Sládek je český nezávislý foto-žurnalista žijící v Londýně. Dříve pracoval jako reportér ČTK a do Británie se přestěhoval před téměř 15 lety. Ve svém díle se zaměřuje na život menšin a subkultur v Anglii, ale také na téma genocidy Srbů, Židů a Romů v Nezávislém státě Chorvatsko za 2. světové války či na život v malé slovenské vesničce Šumiac, která se stala jeho druhým domovem. Poslední tři roky se s fotoaparátem zúčastňoval malých i velkých demonstrací v Londýně a pozoroval jejich kulturu a interakci s ulicemi. Tento soubor nyní rozšiřuje o demonstrace v dalších zemích. Autor studuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a je pořadatelem festivalu Šumiacky Fotofest. (Zdroj: informuji.cz)