Otec bratří Čapků ve vzpomínkách našich studentů

• Daniel Martínek
  • 29.04.2020
Omezení spojená s přijatými opatřeními v boji proti šíření koronaviru dopadla také ve velké míře na veřejné knihovny. Městská knihovna v Praze přistoupila k řešení, jak zpřístupnit své archivy aktivně a již nějakou dobu pro své návštěvníky připravuje v online prostoru přednášky, rozhovory, úvahy, ankety. Zároveň sdílí i hudební videa a v archivu loví záznamy minulých úspěšných přednášek, které postupně zveřejňuje formou podcastů na Soundcloudu knihovny. Jedním z nabízených záznamů autorského čtení je rovněž pořad Společnosti bratří Čapků, ve kterém účinkovali naši studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo.
Tři studenti oboru, pod vedením vedoucího oboru Mgr. Hasana Zahiroviće, Ph.D., představili publiku v autorském čtení otce bratří Čapků MUDr. Antonína Čapka. Jak se uvádí v anotaci k natočenému záznamu: …Slavný otec proslulých dětí byl velkou inspiraci všem sourozenců při jejich literární tvorbě. Skoro v každém díle Karla Čapka je přítomna postava doktora. Pořadem provádíme prostřednictvím množství úryvků z tvorby bratří Čapků, kteří na svého milého tatínka vzpomněli mnohokrát, ale uslyšíme i úryvky z prací MUDr. Antonína Čapka. Hodinový záznam byl natočen v březnu loňského roku k 90. výročí úmrtí Antonína Čapka, kdy v prostorech Městské knihovny v Praze naši zástupci Kulturní dramaturgie hostovali.

K poslechu záznamu srdečně zveme zde v Soundcloudu knihovny.

Městská knihovna v Praze (autor Petr Macháček, zdroj: www.mlp.cz) Městská knihovna v Praze (autor Petr Macháček, zdroj: www.mlp.cz)
Vnitřní prostory Městské knihovny v Praze (autor Petr Macháček, zdroj: www.mlp.cz) Vnitřní prostory Městské knihovny v Praze (autor Petr Macháček, zdroj: www.mlp.cz)

Představení oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi

Tříletý bakalářský studijní obor Kulturní dramaturgie v divadelní praxi v současnosti nabízí velmi zajímavou a atraktivní příležitost studia uměleckého oboru, který propojuje odborný teoretický základ se získáním praktických zkušeností a dovedností v rámci užší spolupráce s prestižními divadelními a dalšími kulturními institucemi (např. Slezské divadlo Opava, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, Městské divadlo Zlín a další). Studijní obor je pak koncipován s ohledem na širší pojetí dramaturgické činnosti, a jeho absolventi tak mohou nalézt uplatnění v rozmanitých oblastech kultury. Obor je strukturován se záměrem prohloubit posluchačovy znalosti z daných oblastí, zároveň jej chce motivovat k vlastní tvůrčí činnosti a poskytnout mu prostor pro hlubší rozvíjení vlastních zájmů. Studentům jsou nabízeny nejen možnosti konzultací, ale také pravidelná spolupráce s profesionálními tvůrci v profesionálních podmínkách, což je předpoklad pro dosažení vysoké míry připravenosti na praktické působení v různých oblastech činnosti spojené s chodem a realizací divadelní činnosti, nebo na práci v jiných kulturních a společenských institucích. Pohled na tento obor trochu JINAK.