Docent Pelc z Ústavu historických věd objasnil identitu československého reprezentanta v ledním hokeji.

• Daniel Martínek
  • 24.04.2020
Jágr, Voráček, Pastrňák, Eliáš, Hašek, bratři Kaberleovi a další, kteří se v národním dresu třeba jen mihli. Zmínit celý seznam špičkových českých hráčů ledního hokeje posledních let by vydal snad na celý sborník. Všichni je dobře známe a jejich velké ledové bitvy prožíváme odnepaměti. Umíte si ale představit, že někdo z výše zmíněných hokejových reprezentantů vlastně nemá své celé jméno? Že upadl v zapomnění a po mnoha desítkách let by se ani nevědělo, kdo že je ten třetí zleva na týmové fotografii?
Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity

Jde asi o absurdní představu. V minulosti se však jeden takový reprezentant našel. Roku 1932 odjelo Československo na ME bez nejlepšího hráče Josefa Malečka, který se zranil. Na jeho místo byl povolán neznámý mladík z tehdejšího brněnského týmu Brünner EV. Roky se jen spekulovalo, jak se vlastně hráč jmenoval. Tuto hokejovou tajenku dokázal rozluštit doc. Mgr. Martin Pelc, Ph.D. z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. A jak se nakonec ukázalo, také sám hráč je s Opavou neodmyslitelně spjat. Více v převzatém článku.