Studenti Slezské univerzity “rouškují“ a pomáhají

  • Daniel Martínek
  • 23.03.2020
V médiích se často objevují zprávy o jedincích, kteří porušují nařízení vlády spojená s koronavirem. Naštěstí to vypadá, že vlna solidarity a porozumění je v těchto dnech silnější. Stále více lidí začíná pomáhat druhým a ani Studentská unie Slezské univerzity v Opavě nezůstává pozadu.
Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Prezidentka tohoto spolku Lucie Zelinková se nám svěřila, že Studentská unie pomůže v těžkém období příspěvkem 10 000 korun na nákup látek a všeho potřebného na výrobu roušek pro potřebné. A jak vlastně celý proces od zakoupení látky až k samotnému cíli probíhá? Studentská unie se postarala o nákup látek a jejich dopravu do opavského Obecního domu Opavské kulturní organizaci (OKO), kde je sběrné místo pro všechny, kteří by chtěli materiálem na výrobu roušek pomoci. Odtud látky putují místním švadlenám, které roušky vyrábějí doma, nebo do krejčovny Slezského divadla v Opavě, kde místní švadleny také přikládají ruku k dílu v honbě za tímto nedostatkovým artiklem. O svoz roušek na jedno místo se posléze stará Magistrát města Opavy. Roušky se vyvaří, přežehlí a dále putují těm, kteří jsou v první linii v boji proti koronaviru. Roušky z peněz Studentské unie se tak mohou dostat do přilehlých nemocnic, do rukou záchranářů, řidičů MHD, prodavačkám a na další místa.

Sama Lucie Zelinková (na snímku s "maskáčovou" rouškou), která stojí v čele Studentské unie, se svěřila, že pokračuje i v šití roušek doma se svými blízkými. Jelikož je velmi pravděpodobné, že se Majáles přesune na začátek září, tak se malá část příspěvku vzala mj. z majálesového rozpočtu. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že Majáles opět bude pomáhat. Loni studenti rozjeli ekologickou kampaň, letos pomáhají v boji proti zákeřnému koronaviru.

Není to však jen Studentská unie, která vyrábí roušky, ale i někteří další studenti zasedli k šicím strojům a snaží se pomoci. Mnozí vyrábějí roušky nejen pro sebe a svou rodinu, ale šijí také pro lidi ve svém okolí a pro ty, kteří musí zajišťovat svou prací chod zdravotnictví, dopravy či potravinářského průmyslu. V minulých dnech dokonce vystoupil v krátkém spotu odborník společenské etikety Ladislav Špaček a hovořil o tom, jak má rouška ladit například k obleku. Ať chceme nebo ne, z roušky se stává nejen nutnost, ale řada lidí ji začíná vnímat jako módní doplněk. Níže si můžete prohlédnout galerii některých našich studentů, kteří se do “rouškování“ zapojili.


DĚKUJEME!