Bikesharing: Iniciativa, na které vydělají lidé i příroda. U toho jsme nemohli chybět!

• Martin Kůs
  • 16.03.2020
S přibývajícími jarními dny možná uvažujete o nějakém způsobu, jak se přesouvat mezi jednotlivými budovami univerzity nebo rychlejším pohybu po městě. Máme pro vás jednu nabídku – co takhle půjčit si za výhodných podmínek jízdní kolo, dojet tam, kam potřebujete a poté kolo odstavit zrovna tam, kde jste?

Líbí se vám tato představa?

Tak to právě pro vás máme dobrou zprávu – od pondělí 16. března 2020 bude v Opavě, ale také v Ostravě a v Havířově fungovat služba sdílených kol. Mezi nimi budou i kola s logem Slezské univerzity v Opavě a pro studenty a zaměstnance SU je připraveno i zvýhodněné půjčovné.

Sdílená kola (konečně) najdete od 16. března také v Opavě. Statutární město Opava se dohodlo se společností nextbike Czech Republic s.r.o., která v Opavě umístí „na rozjezd“ zpočátku 80 kol ve 33 stanicích. A protože my na Slezské univerzitě fandíme "zeleným aktivitám", rozhodli jsme se je podpořit a přidali jsme se k myšlence odpovědného přístupu k životnímu prostředí i vlastnímu zdraví originálním univerzitním projektem.

Pro sezonu 2020 jsme umístili hned ve třech městech regionu, ve kterém spádově nejvíce působíme – Opavě, Ostravě a Havířově - celkem 30 kol v designu Slezské univerzity. Na těchto kolech získá kterýkoliv uživatel výhodu navíc – dalších 15 minut jízdy zdarma k základnímu bezplatnému limitu.

Naše studenty i zaměstnance chceme tak motivovat ke zdravějšímu způsobu pohybu po městě než auty a rychlejšímu než chůzí a dostávají od nás kredit 200 Kč, který mohou využít k delším jízdám, výletům, či jen důkladnému vyzkoušení této nové možnosti.

Hledejte kola Slezské univerzity! S námi se dostanete dál!

Rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, PhD., k tomu říká:

„Otázky ekologie, ochrany přírody a udržitelnosti přírodních zdrojů jsou pro nás na Slezské univerzitě důležité. Projekt sdílených kol, takzvaného bikesharingu, je skvělou příležitostí, jak myslet ekologicky a navíc ještě udělat něco pro své zdraví. My na Slezské univerzitě nechceme zůstávat jen u akademických diskuzí, těší nás, když se myšlenky z papíru stávají realitou a pomáhají vylepšit běžný život každého z nás. Žádná taková aktivita mi není cizí. Přeji všem uživatelům našich kol, ať do toho pěkně šlápnou a dostanou se s námi zase o něco dál. Já všem sám s velkým potěšením půjdu příkladem, lituji pouze, že se k bikesharingu nerozhodlo i město Karviná, ve kterém máme Obchodně podnikatelskou fakultu.“

Více o výhodách pro studenty a zaměstnance Slezské univerzity uvádíme v autorizované sekci portálu.