Ostře střežené hranice: student Historických věd přednášel veřejnosti

• Martin Kůs
  • 05.03.2020
Ve čtvrtek 27. února v podvečer proběhla v opavském Klubu Art přednáška s historickým zaměřením, jíž prezentoval student Historie Slezské univerzity v Opavě Bc. Dominik Jorda.

Autor: Eva Gladkovová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Ostře střežené hranice.Tento název nesla prezentace doplňující výstavu Příběh Kateřinek, kterou je možné zhlédnout v Obecním domě až do 15. března. Expozice je součástí stálého projektu Opavské kulturní organizace (OKO) Cesta města, který představuje v jednotlivých etapách vývoj, významné historické momenty, památky a osobnosti Opavy. Zmíněná část přibližuje návštěvníkům dění známé čtvrti Kateřinky.

Jelikož se Opava nachází blízko hranic, není divu, že sehrála v minulosti důležitou roli během okamžiků, kdy bylo potřeba hranice střežit nebo o ně bojovat. A právě bunkry se staly ústředním motivem celé přednášky. Během necelé hodiny slyšeli návštěvníci podrobné vyprávění o dějinách obranného opevnění v Kateřinkách očima studenta Historických věd Slezské univerzity. Objasnění polohy, úloh a významu těchto staveb byl jen začátek. Dominik Jorda poskytl posluchačům vhled nejen do financování, projektování a využití malých pevností, ale vysvětlil i spoustu zajímavostí ze všedního života vojáků, kteří v krytech působili. Věděli jste například, že na dva vojáky většinou v bunkru připadla jedna postel? Většinou se v ní dva kamarádi střídali po službách. Návštěvníci Klubu Art také zjistili, jak vypadal jídelníček osazenstva bunkru.
„Vyprávět veřejnosti z pozice studenta to, co jsem se naučil a co mě zajímá, je nová a cenná zkušenost a především dobrý pocit. Doufám, že mě to posune dál,“ komentuje skromně svůj úspěch Dominik.

Zájem široké veřejnosti o historii Opavy dosvědčil plný sál a závěrečná diskuze, během které jeden z účastníků zmínil návrh, že by D. Jorda mohl připravit další přednášku, tentokrát zaměřenou na Bruntálsko. Celá událost příjemným způsobem potvrdila, že se studenti Ústavu historických věd Slezské univerzity podílejí na smysluplných projektech a jsou ve svém oboru úspěšní.

Momentka z přednášky. Foto: archiv autorky Momentka z přednášky. Foto: archiv autorky