Dobré vědět překročí na youtube 10 000 odběratelů

  • Martin Kůs
  • 03.03.2020
Že vám nic neříká pojem Dobré vědět? To pak asi máte klapky na očích i uších. I když možná jen nenavštěvujete Slezskou univerzitu v Opavě. Dobré vědět je totiž projekt dvou opavských studentů, kteří se rozhodli, že zpopularizují vědu. Jiří Dobrý, otec tohoto projektu, studuje Počítačovou fyziku a Jiří Malík je studentem Audiovizuální tvorby (AVT). Tato dvojice přišla za pomoci Slezské univerzity v Opavě a oboru Multimediální techniky s neotřelým, inovativním, poučným a hlavně zábavným pořadem, díky kterému už středoškoláky nemusí fyzika a další podobné vědy budit ze spaní jako noční můra. Tedy ty humanitně zaměřené středoškoláky!

Autor: Jakub Plaskura - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Všechno to začalo před dvěma lety. Za tento uražený časový úsek už Dobré vědět sahá po hranici 10 000 odběratelů na Youtube a stále posouvá své hranice dál.

„Snažíme se pořád zlepšovat a klademe důraz na kvalitu. Trochu mě i mrzí, že se o Dobré vědět tolik nemluví. Bylo by super, kdyby za námi přišli třeba archeologové s nějakým poznatkem a natočili bychom o tom díl. Teď je samozřejmě v kurzu koronavirus, který bude mít a už vlastně má dopad na světovou ekonomiku. Proč neudělat díl na toto téma s nějakým odborníkem z Karviné? V jednou videu vystoupil pan rektor, v dalším bývalý pan děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, to je skvělé, ale mohlo by toho být více. My jsme připraveni,“ říká odhodlaně Jiří Dobrý.

Právě tento článek by mohl něco změnit a třeba už brzy přestane být Dobré vědět skoro výhradně záležitostí fyziky, potažmo astronomie a rozroste se i do dalších vědních disciplín.

Autoři pořadu Dobré vědět: Jiří Dobrý (vlevo) a Jiří Malík. Foto: archiv Jiřího Dobrého Autoři pořadu Dobré vědět: Jiří Dobrý (vlevo) a Jiří Malík. Foto: archiv Jiřího Dobrého

Po dvou letech tvůrci pořadu lpí zejména na kvalitě. Jedna otázka tak se přímo nabízí. Jak dlouho trvá vyrobit jeden díl? To se podle Jiřího Dobrého nedá přesně určit, ale řeč je zhruba o nějakých devíti dnech. Když se podíváme na jakýkoliv díl Dobré vědět, jde skutečně o formát pořadu, který by se neztratil ani v leckteré televizi. Obsah, který dává hlavu a patu, je podán záživně a poutavě průvodcem Jirkou Dobrým, který diváka baví a vzdělává. To je zejména pro mladší generaci na středních školách tahák jako hrom. Sám Jiří Dobrý opět skromně dodává: „I když si někdy myslíme, že už to umíme, tak tomu tak úplně není. Zlepšujeme se, to je podstatné a komentáře pod našimi videi na Youtube ukazují, že se naše práce divákům líbí.“

Jestli se naši kluci opravdu zlepšují, máte možnost posoudit i vy. Všechna vyprodukovaná videa jsou k mání na Youtube kanále Dobré vědět. Nejmladším příspěvkem je díl o hvězdě Betelgeuse. Že jste o této hvězdě nikdy neslyšeli? Tak to napravte. Je totiž DOBRÉ o ní vědět!


Jiří Dobrý. Foto: archiv Jiřího Dobrého Jiří Dobrý. Foto: archiv Jiřího Dobrého

Filmařská výprava v Chile - zleva Ondřej Smékal, Jiří Malík a Jiří Dobrý. Foto: archiv Jiřího Dobrého Filmařská výprava v Chile - zleva Ondřej Smékal, Jiří Malík a Jiří Dobrý. Foto: archiv Jiřího Dobrého