Fakultní čtvrtek se věnoval tématu přípravy na stáří

• Martin Kůs
  • 01.03.2020
I tento čtvrtek, 20. 2. 2020, se v prostorách obchodního centra Breda & Weinstein uskutečnila přednáška v rámci Fakultního čtvrtku pořádaného Fakultou veřejných politik. Tu únorovou měl pod taktovkou doc. PhDr. Juraj Kalnický, Ph.D., Prof.h.c., který přednášel o tématu stáří - proč, kdy a jak by se na něj měli lidé připravit.

Autor: Nikol Misaki Vavrlová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Během přednášky byli posluchači seznámeni s našimi, ale i zahraničními výzkumy. Věděli jste například, že právě Moravskoslezský kraj má nejvíce občanů starších 100 let?  Právě na vysoký dožívaný věk má velký vliv stav příprav naší populace na tzv. zdravé stárnutí a stáří. Tímto vším se zabývá tzv. gerontagogika - nauka o vzdělávání starších lidí, o které profesor Kalnický přednášel, a která je také součástí studijního plánu oboru Edukační péče o seniory, kterou mohou zájemci na Slezské univerzitě studovat.

Kdy a jak by se lidé měli připravovat na stáří pro vás profesor Kalnický shrnul následovně a trefně:

Kdy? “Nejlépe hned”

Jak? “Péčí o fyzickou i psychickou stránku, spořením na důchod, ale také vyřešit věc závěti a pohřbu.”

“Otázka závěti a pohřbu mě vůbec nepřekvapila. Je to věc, kterou aktuálně s manželem řešíme, protože každý jsme z jiné lokality. Ale i ostatní části přednášky byly zajímavé. Utvrdilo mě to v tom, že to co dělám - sportuji a nadále se vzdělávám - je dobrá cesta užít si to zdravé, klidné stáří…” potvrzuje Zuzana V. (59 let), pracující jako speciální pedagožka. Ta přišla na přednášku společně se svou lektorkou angličtiny, Bronislavou M. (49 let): “Je důležité se na toto připravit, protože nikdo nechceme být svým blízkým na obtíž.”

Na přednášku přišli také mladí zájemci o toto témat z řad studentů Slezské univerzity, přesněji studenti prvního ročníku oboru Všeobecná sestra. A co na tématu přilákalo a zaujalo je?

“Toto téma je u nás doma aktuálně docela probírané, proto jsem se rozhodl na přednášku přijít. Líbilo se mi, jak je na výsledcích výzkumů vidět změna chování důchodců, kdy se mnohem více začínají starat o své zdraví, více navštěvují lékaře, nebo že se snaží vzdělávat v moderních technologiích.” - Adam Jarosz

“ I mě překvapila informace, že větší polovina lidí v důchodu už dnes odmítá být prarodiči, kteří jen hlídají vnoučata a mají větší zájem se vzdělávat, a že tuto možnost poskytuje i Slezská univerzita ve formě Univerzity třetího věku.” - Natálie Škorupová

“Ocenila jsem, že se jako mladí lidé máme možnost díky těmto přednáškam přiblížit starším lidem a díky informacím z nich jim například sami poradit. ” - Magdaléna Czekajová

“Líbilo se mi, že všechno bylo podáno zábavnou formou, zaujala mě hlavně část o tom, jak jsme na tom se spořením na důchod. Myslím, že to by bylo i dobrým námětem na další přednášku, která by se věnovala právě tomu jak a kde spořit, do čeho investovat.” - Martin Prokop

V případě, že vás přednáška zaujala, rozhodně si nenechte ujít ty další. Aktuální informace naleznete na stránkách Slezské univerzity a Fakulty veřejných politik.

Nový obrázek