Voices jsou venku. Tým AVT zaznamenal slova těch, kteří nám mají co říct

  • Martin Kůs
  • 13.02.2020
Voices of Meltingpot. Setkejte se s osobnostmi diskusního fóra Meltingpot prostřednictvím jejich osobních audiovizuálních zpovědí zaznamenaných pedagogy a studenty oboru Audiovizuální tvorba. Projekt Voices of Meltingpot přesahuje hranice času, místa i témat. Nabízí inspirativní myšlenky bez hranic a uchovává poselství, inspiraci a energii významných osobností. Zaznamenávají slova těch, kteří nám mají co říct - inspirativní zpovědi, ve kterých se přední řečníci z mnoha oblastí lidského myšlení dělí o svůj vnitřní svět, osobní příběhy, myšlenky a životní zkušenosti.
Provokativní izraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbom, náčelník amazonského národa Sápara Manari Ushigua, vůdčí osobnost hnutí bioart Joe Davis, horolezec Radek Jaroš, tanečník a choreograf Yemi A. D. nebo lékař Martin Stránský... To je jen několik jmen z dvaceti domácích i zahraničních osobností, které se letos zapojily do projektu Voices of Meltingpot. Ten přináší filmové rozhovory s vybranými hosty minulého ročníku mezinárodního fóra Meltingpot, které probíhá po boku festivalu Colours of Ostrava v červenci 2019 v Dolních Vítkovicích.


Celá série videí Voices of Meltingpot 2019 (zdarma přístupná) na webu www.meltingpotforum.com/voicesofmeltingpot.

trailer Voices of Meltingpot 2019 je k vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=hspHMBQ2ChI.


Projekt Voices of Meltingpot se natáčel v místě konání festivalu Colours of Ostrava už potřetí. Poprvé se však jeho realizace ujali pedagogové, studenti a čerství absolventi Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě (bývalé odd. audiovizuální tvorby), který s festivalem i diskusním fórem Meltingpot, který v rámci Colours of Ostrava probíhá  již řadu let spolupracuje. Režie se ujala vedoucí ústavu Monika Horsáková, za kamerou stáli nedávní studenti, dnes již čerství absolventi Ondřej Smékal a Ondrej Zelenec. „Zpovědi a myšlenky jsme se tentokrát snažili zasadit do životního rámce našich hostů, aby výpověď působila uceleněji a nebyla vytržená ze souvislostí,” říká na úvod režisérka Monika Horsáková. A láká: „Všechny filmy jsou hodně osobní a otevřené. O vlastních démonech, hledání správné životní cesty, zlomových momentech, o strachu, odvaze, životních volbách, výzvách, o víře, toleranci. Samozřejmě jsme se nevyhnuli ani profesním tématům.”


Joe Davis projevil zájem o tričko SU a vyfotil se s kameramany Ondrejem Zelencem a Ondřejem Smékalem a zvukařem Petrem Janošem. Foto: Jan Vlček Joe Davis projevil zájem o tričko SU a vyfotil se s kameramany Ondrejem Zelencem a Ondřejem Smékalem a zvukařem Petrem Janošem. Foto: Jan Vlček


První snímek byl v předpremiéře uveden na Vánoce na sociálních sítích a my jsme vás o tom informovali zde. Od té chvíle ale uběhly další týdny a my vám můžeme dnes oznámit, že je hotovo. Na webovém portálu www.meltingforum.com už teď můžete vidět a slyšet kompletní sérii s názvem Voices of Meltingpot.

„Naše hosty jsme si zvali do improvizovaného studia, které jsme si postavili v prostorách hudebních zkušeben. Místnost byla poměrně malá, a tak byl docela oříšek tam rozestavět kamery, postavit režii a kloudně vše zasvítit. Nakonec se ale podařilo vytvořit celkem příjemnou atmosféru - světelně pro kamery, útulně a komfortně pro ty, které jsme zaznamenávali,“ vzpomíná na přípravy natáčení Ondřej Smékal a dodává: Na záznamu to sice není vidět, ale pod křeslem, ve kterém seděli respondenti, jsme položili červený peršan, který jsme našli smotaný v rohu zkušebny a který z chladného studia vykouzlil útulný obýváček.“

Každý rozhovor byl připravovaný ´na míru´. Proto Opavané oslovili rovněž široký tým spolupracovníků, kteří rozhovory vedli.
"V rolích tazatelů se tak vystřídali například Tomáš Etzler, Tereza Ghose, Veronika Poláčková, Marta Pilařová, Petra Hniková Charmite, Petr Dorůžka, Bob Kartous, Petr Šlechta nebo Tim Benčík,” vypočítává Monika Horsáková s tím, že se natáčelo na dvě kamery – jednu direct eye a druhou observační. Právě observační kamera přináší do filmů dokumentaristický prvek a jistou míru autenticity a nekašírovanosti. „Za štáb můžu říct, že všichni hosté byli velmi příjemní. Byli nadšení atmosférou festivalu, a i když byli třeba unavení, rozhovoru nakonec věnovali hodně energie a natáčení probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Věřím, že se to nakonec promítlo i do filmů a že se tato energie přenese i na diváky.” uzavírá svůj pohled Monika Horsáková.

Podíváme-li se na seznam osobností Voices of Meltingpot, najdeme tam opravu profesně i národnostně pestrou skladbu ´hlasů´. Každý měl co říci a každý řekl něco, nad čím se můžeme zamyslet.

„Asi nejvíce mne zaujal Joe Davis, vědec a umělec dělající bioart - zkoumal například vliv jazzové hudby na bakterii e-coli - bláznivý chlapík s plnovousem a dřevěnou nohou, naprosto bezprostřední a veselý chlapík, kterému se zalíbil náš univerzitní dresscode a jedno univerzitní tričko si od nás odnesl s tím, že ho bude hrdě nosit na Harvardu,“ svěřil se ještě Ondřej Smékal.

Kromě projektu Voices od Meltingpot zajišťovala Slezská univerzita pro mezinárodní diskusní fórum Meltingpot také výrobu podcastů z debat fóra. Ty najdete také na stránkách diskusního fóra.