Open Evening Audiovizuální tvorby ukázal vitrínu toho nejlepšího na oboru

• Martin Kůs
  • 06.02.2020
Ve čtvrtek 23. ledna proběhl pod vedením Mgr. Moniky Horsákové, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě, večer výběru z tvorby, co se studentům daného ústavu za poslední dva roky povedlo natočit, respektive se prezentovala díla, která určitě stojí za to vidět. Široká veřejnost tak měla možnost nalédhnout pod pokličku umu studentů, kteří se už brzy vrhnou do profesionálního audiovizuálního prostředí. Celá akce trvala něco přes hodinu, setkali jsme se v ostravské Galerii Fiducia a rozhodně to nebyl promarněný večer.
Autor: David Kocián - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Vidět jsme mohli vizualizace poezie. Jedná se o netradiční, ale velmi zajímavé interpretace textů různých autorů. Samotný, emocemi nabitý literární základ je podepřen a znásoben vizuálním ztvárněním. Mnohdy se setkáváme se silnými krátkými filmy, které zasáhnou nejednoho diváka. Autorský dokument Pastvina ukazuje touhu mladých lidí žijících ve městech po kousku přírody a snahu setkávat se se stejně smýšlejícími jedinci. Pastvina jako taková asi zasáhne stejnou sortu lidí, kteří to vidí podobně jako autor. Pojďme se zaměřit na snímky, které mají potenciál zasáhnout větší diváckou masu.

Krátký film Pastelka v režii studentky Amálie Křížové je emotivně zpracované závažné sociální drama zabývající se dnešní dobou, honbou za kariérou, lidským nepochopením a z toho vyplývajícím dětským strádáním. Příčinou trápení je mnoho různých činitelů, od nevěnování času a pozornosti, nenaslouchání až po absenci lásky. Ve zkratce by se dalo říct, že Pastelka je film o dětské samotě, jejíž příčinou je svět dospělých.

Námětem filmu Pastelka je  téma rodičů, kteří dávají přednost kariéře a vydělávání peněz. Malá Rebeka tak tráví dny s chůvou a své pocity vkládá do kreseb pastelkami. Nikdo je ale "nečte". Námětem filmu Pastelka je téma rodičů, kteří dávají přednost kariéře a vydělávání peněz. Malá Rebeka tak tráví dny s chůvou a své pocity vkládá do kreseb pastelkami. Nikdo je ale "nečte".

Velkým překvapením byl science fiction film Amber. Jedná se o vizuálně velmi zdařilý snímek, za kterým stojí absolvent AVT Jindřich Mižďoch se svým týmem. Film nás zavádí do blízké budoucnosti, ve které lidstvo stojí na pokraji zkázy, jelikož svět sužuje smrtelný virus. Hlavními hrdiny snímku jsou plukovník Robovský a androidka Amber, která má seznam vědců, kteří by mohli zachránit svět. Studentský film Amber postrádá akci, na kterou jsme z jiných filmů zvyklí, což může být dvojsečné, ale každopádně prostředím, kde se natáčelo, záběry a tématikou je tohle něco inovativního, kam se AVT posunulo.

Svým pojetím a zápletkou vás určitě nezklame film Viktor. Režisérské dvojici filmu Petru Juračkovi a Jakubu Plaskurovi se podařilo ukázat divákům, kam až může zajít stres, alkohol a vyhrocené emoce z domnělého pracovního neúspěchu. Co člověk totiž jednou udělá už nelze vrátit zpět, a ani po tom, co se neúspěch změní v úspěch, na tom nelze nic změnit. Do propasti se může propadnout i člověk, kterému společnost může závidět, ta společnost, která ho nezná. Co se odehrává za dveřmi jeho duše, však ví jen on sám. Jde o film s festivalovým potenciálem, tak uvidíme, kam Viktora zavane vítr.

Výrazným snímkem je takzvaný fiktivní dokument nazvaný Nejstarší povolání. Vlastně se jedná o jeden den hlavní postavy. Přesněji řečeno jde o jeden pracovní den, kdy poodhaluje svou minulost a předestírá budoucnost, zatím co divák je přesvědčen, že vše ví a chápe. Explicitně není řečeno v dokumentu nic, implicitně je divák šikovně veden až k překvapivému konci. Film vznikal ve spolupráci studentů AVT Dominika Vladaře a Lukáše Wodeckého.

Zcela záměrně jsem dbal na to, abych v popisu jednotlivých studentských děl neprozradil mnoho, potenciální diváky bych tím mohl odradit. Osobně si myslím, že zmíněné tituly stojí za zhlédnutí.

Ve filmu Pastelka si hlavní roli vedle malé Adélky Žáčkové zahrála studentka Natálie Janyšková. Ve filmu Pastelka si hlavní roli vedle malé Adélky Žáčkové zahrála studentka Natálie Janyšková.

Momentka z natáčení Amber. Momentka z natáčení Amber.