Studenti Slezské univerzity o Osvětimi a holokaustu

  • Martin Kůs
  • 30.01.2020
Za většího či menšího zájmu médií prošlo před několika dny 75 výročí, kdy 27. ledna 1945 vstoupili vojáci Rudé armády do největšího nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Místa, kde podle odhadů zemřelo 1 100 000 lidí několika národností.

Tématu koncentračního tábora v Osvětimi se věnovali v jednom z výukových videí také studenti oboru Audiovizuální tvorba Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě. Ti pro sedmidílnou sérii dokumentů „Sami proti zlu“ mimo jiných vyzpovídali a zachytili v roce 2012 vzpomínky vězně několika nacistických koncentračních táborů, účastníka pochodu smrti a pamětníka holokaustu Luďka Eliáše. Projekt, připravovaný Slezskou univerzitou pro vzdělávací portál Moderní dějiny představuje výrazné osobnosti moravskoslezského regionu, které se ve vypjatých časech našich a světových moderních dějin dokázaly postavit na stranu humanismu a demokracie proti totalitarismu a teroru.

Dokument HOLOUCAUST V ŽIVOTĚ LUĎKA ELIÁŠE si můžete pustit zde.

Na půdě Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby vzniklo v posledních několika letech podobných dokumentů několik. Jejich společným jmenovatlem je osobní zkušenost s holokaustem. Vy se můžete na některé podívat z těchto odkazů:

Dokument EVA ERBENOVÁ - Z TEREZÍNA DO IZRAELE si můžete pustit zde.


Dokument UNIKLI JISTÉ SMRTI - PŘEŽILI PORAJMOS si můžete pustit zde.



Dokument HOLOKAUST V ČECHÁCH A NA MORAVĚ si můžete pustit zde.