Podpořte ty, kteří nespravedlivě trpí

• Martin Kůs
  • 12.12.2019
Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže, se kterým Slezská univerzita jako partner připravuje např. konference o udržitelném rozvoji pod patronací OSN, přichází ke studentům i zaměstnancům Slezské univerzity v Opavě s výzvou podpory těch, kteří nespravedlivě trpí.

Maraton psaní dopisů s podtitulem Napište dopis, podpořte život, je akcí, kdy se lidé z celého demokratického světa svými dopisy snaží apelovat tam, kde jsou porušována lidská práva a dosáhnout tak např. propuštění zavřených lidí bez soudů či ukončení perzekuce osobností za jejich veřejnou činnost. Každý tak může svými řádky pomoci dobré věci, pomoci někomu, kdo nemá možnost pracovat a vyjadřovat se svobodně tak, jako to můžeme my.

Pokud vás zajímá, o koho se jedná, tak jste zváni 16. prosince od 19. hodiny do Čajovny Harmonie na opavské Krnovské ulici, kde se budou promítat filmy z produkce Amnesty International, věnované právě osobnostem, které vaše dopisy potřebují.

O den později, 17. prosince mezi 16 a 21 hodinou, pak bude zřízena v poblíž knihkupectví Luxor v areálu Obchodního centra Breda&Weinstein “písárna“, tedy místo, kde zájemci o napsání dopisu získají vše potřebné – informace o tom, komu lze psát, příslušné adresy a třeba i texty k opsání, pokus sami nezvládneme napsat dopis v angličtině či jiném jazyce. Napsat dopis ale můžete i jinde, třeba doma a pak už jej jen donést na sběrné místo.

„Prosíme všechny, komu nejsou lhostejné osudy nespravedlivě stíhaných či uvězněných, aby přišli a napsali svůj dopis pro jimi vybraný případ. Letošní Maraton je věnován mladým lidem do 26 let ze zemí jako je Egypt, Čína, Írán, Bělorusko nebo například Filipíny, kterým jsou upírána jejich práva. Z Opavy půjdou dopisy prostřednictvím Amnesty International tam, kam jsou adresovány,“ uvádí k akci koordinátor Opavského zastupitelstva dětí a mládeže Milan Freiberg a dodává, že v minulých letech takto odcházelo z Opavy v průměru čtyři sta dopisů a potěšující je, že v některých případech opravdu přispěly k osvobození konkrétního člověka.
O celé akci, včetně profilů osob, o které se jedná, adres a vzorů dopisů, najdou zájemci další informace na webu maraton.amnesty.cz.

Nový obrázek