"Opavská nej": první mechanické hodiny, mílové právo nebo sodovkárna v Českých zemích

• Martin Kůs
  • 08.12.2019
Ve středu 20. listopadu 2019 se v prostorách městské knihovny Petra Bezruče křtila nová publikace "Opavská nej", na které se podíleli také pracovníci Slezské univerzity v Opavě. Kniha přináší 33 největších zajímavostí týkajících se historie města a přináší také dosud nepublikované obrazové přílohy.

Autor: Nikol Misaki Vavrlová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

"Na začátku byl nápad mé manželky udělat exteriérovou výstavu o tom, čím byla Opava historicky výjimečná." vysvětluje Mgr. Martin Pelc, Ph.D. Inspirace přitom přišla až ze vzdáleného Ústí nad Labem, kde tamní muzeum výstavu vytvořilo již v roce 2006 a o rok později vyšla kniha.  Doktor Pelc tak začal shromažďovat první zajímavosti z opavské historie, a když měl na stole první desítku z nich, projevilo o jeho práci zájem město. Výsledkem práce byla exteriérová výstava v roce 2016 a 2017.

"Technicky a organizačně celou záležitost zajišťovala má manželka Kateřina, dříve jako zaměstnankyně OKO, později pro opavský magistrát. Mým úkolem bylo přicházet s opavskými zajímavostmi, které byly historicky „nej“ alespoň v rámci dnešní ČR. Vycházel jsem ze znalostí literatury, s nejedním nej přišli i kolegové ze Zemského archivu, případně vyplynula z brainstormingu u piva. Pak šlo o to, „podezření na nej“ ověřit, napsat krátký, hutný text a dohledat doprovodné ilustrace," doplňuje průběh vzniku nové publikace.

A o čem přesně tedy kniha je? Kniha přináší "primáty" historie Opavy, které v některých případech přesahují i hranice naší země. Věděli jste například, že první doklad o mechanických hodinách na našem území pochází právě z Opavy, nebo že máme nejstarší mílové právo v českých zemích? Kromě toho přináší publikace také informace o významných institucích, událostech a osobnostech spojených s naším městem.

V případě, že vás publikace, na které společně pracovali odborní pracovníci Slezské univerzity, Slezského zemského muzea a Zemského archivu v Opavě, zajímá, můžete ji zakoupit v informačním centru města nebo na právě probíhajících vánočních trzích. Kniha Opavská NEJ tak může být originálním vánočním dárkem.

Nový obrázek