Opavský Den s němčinou aneb šprechtíme

• Martin Kůs
  • 22.10.2019
V úterý 15. října zachvátila Opavu jazyková horečka. Celý den byl protkaný nejrůznějšími aktivitami pro děti i dospělé, kteří mají co dočinění s německým jazykem. Událost probíhala pod záštitou Goethe-Institutu v Praze a ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě.

Autorka Eva Gladkovová - studentská redakce Slezské univerzity; foto: Ondřej Durczak/Centrum multimediální tvorby

Od rána do večera bylo živo. První účastníci se scházeli už před devátou hodinou ranní a poslední odcházeli v podvečer. Vybírat si zájemci mohli například workshopy v univerzitní budově na Masarykově ulici. Ty přestavily zejména moderní metody výuky němčiny „Methoden der Schüleraktivierung im Deutschunterricht / Metody aktivizace žáků v hodinách němčiny“a různé aspekty překládání “Übersetzen heißt verstehen und vermitteln / Překládání znamená porozumět a zprostředkovat“.

Nepřehlédnutelnou součástí pak byla v Obecním domě hra pro žáky základních škol s názvem „Autobahnspiel – Procestuj Německo!“, plná interaktivních her. O něco starší žáci využili šanci procvičit si slovní zásobu při hudebně laděném workshopu s představiteli mnichovského hiphopového interpreta a rappera Uwe Kaa, jehož koncert následoval v prostorách klubu Art. Zkrátka den plný radosti a stovek účastníků.

Cílem celé akce byla podpora němčiny jako cizího jazyka a zároveň navázání spolupráce. Kromě šíření němčiny přál celý den i prohloubení vzájemných vztahů. A zejména meeting představitelů různých isntitucí byl značným přínosem ke kýženému výsledku. Ředitelé i učitelé ze středních škol na Opavsku, delegáti firem z regionu, koordinátorka výměny mládeže Tandem v Česku a Německu, zástupci Goethe-Institutu a v neposlední řadě reprezentanti německého velvyslanectví a statutárního města Opava, ti všichni byli přítomni. Slezskou univerzitu na tomto jedinečném setkání zastupovala proděkanka pro vědu a zahraniční styky FPF doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D. Společně pak diskutovali o možnostech navázání spolupráce v rámci podpory němčiny.

„Všichni jmenovaní zástupci se shodli na pravidelném setkávání u “kulatého stolu“, abychom mohli diskutovat o dalších možnostech posílení postavení němčiny jako cizího jazyka na školách v našem regionu. Rádi se ujmeme role organizátora. Kontakty byly navázány a já myslím, že nezůstanou jen na vizitkách,“ komentuje s úsměvem úspěch proděkanka pro vědu a zahraniční styky FPF doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D.

Nový obrázek