Socha, happening, beseda, film, koncert – připomínka listopadu ´89 v režii Slezské univerzity v Opavě bude mimořádná. Jste srdečně zváni!

• Martin Kůs
  • 11.11.2019
Slezská univerzita co nejsrdečněji zve své studenty, členy akademické i neakademické obce i širokou veřejnost k účasti na programu, který připravuje v rámci připomínky událostí listopadu 1989 na 14. 11. 2019.

Autorka textu: Karin Martínková

Nejdůležitějšími ohnisky, na něž chce soustředit centrum pozornosti, jsou studenti a kulisy města Opavy. Koncept programu nese rysy oslav listopadových událostí a role studentů v nich, kdy více než o poučení  půjde o reminiscenci dobových událostí v Opavě. Slavnostní odpoledne vyvrcholí oslavou mládí a života prostřednictvím koncertu písničkáře, držitele dvou Cen Anděl Thoma Artwaye. Celý program se odehraje v univerzitní budově na Hauerově ulici v Opavě a jejím okolí.

Program připomínky listopadových událostí roku 1989 započne dne 14. 11. 2019 v 16 hodin ceremoniálem odhalení nového uměleckého díla Srdce studentstva v prostoru mezi dvěma univerzitními budovami, mezi Fakultou veřejných politik a novou přístavbou budovy patřící Filozoficko-přírodovědecké fakultě, na ulici Mírová. Součástí slavnostního aktu bude audiovizuální projekce historických událostí v Opavě promítaná na stěnu univerzitní budovy, na jejímž vzniku se podílel univerzitní studentský Historický klub. Po hudební vložce Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě, který pro tuto příležitost do svého repertoáru nově nastudoval písně spjaté s listopadem 1989, se uskuteční happening organizovaný Studentskou unií Slezské univerzity: přihlášení se ke studentské deklaraci, která si klade za cíl zdokumentovat nejen vztah současné generace k hodnotám, za něž bojovali rodiče současných VŠ studentů, ale také jejich postoje k aktuálním problémům dnešního světa: ochrany životního prostředí, migraci, politice i školství a budoucnosti vysokých škol. K deklaraci bude možné se přihlásit otiskem ruky ještě přímo během ceremoniálu; poté bude sdělení dalším generacím uloženo do časové schránky u paty uměleckého díla.

K další části programu budou hosté pozváni do univerzitní budovy na Hauerově ul. 4. V kinosále se všichni návštěvníci přenesou do dobové atmosféry prostřednictvím scénického čtení úryvků knihy Opava 1989 ve vzpomínkách v podání studentského dramatického souboru Slezské univerzity Dramkrou. Pokračovat ve snaze o pochopení doby budou pak moci díky následující debatě s opavskými rodáky: tehdejší VŠ studentkou, (nynější ředitelkou Mendelova gymnázia v Opavě) Monikou Klapkovou, známým disidentem a chartistou Ivo Mludkem a historikem, autorem výše zmíněné knížky Alešem Binarem. Pohled do paralelního dění v hlavním městě pak zprostředkuje scenárista a režisér, poslední dvorní dokumentarista Václava Havla a dlouholetý pedagog Slezské univerzity v Opavě Petr Jančárek.   Právě díky němu besedu obohatí i ukázky jeho posledního připravovaného dokumentu Tady Havel, slyšíte mě?, který bude mít svou premiéru v příštím roce.

Součásti nabídky kulturního programu události budou i programové body studentského festivalu Na cestě, které budou připraveny pro zhlédnutí zájemci v univerzitním Divadelním ateliéru na ul. Hauerova: Pygmalion v provedení ostravského souboru Divadlo z jednoho hrnce a recitál italských písní zpěvačky a herečky Genny Ciatti.

Slavnostní komponované odpoledne vyvrcholí koncertem jednoho z nejuznávanějších mladých muzikantů české hudební scény Thoma Artwaye, nositele Ceny Anděl za rok 2016 v kategoriích Objev roku a Zpěvák roku. Charizmatického zpěváka, textaře a kytaristu si – z důvodu předpokládaného vysokého zájmu široké veřejnosti – bude možné poslechnout ve zpřístupněné dvoraně budovy od 21 hodin.

Kliknutím na program níže si jej otevřete