Fotografie Jiřího Dobrého představují studentskou expedici do Chile

• Martin Kůs
  • 12.09.2019
Chceš vidět úžasné fotky z chilské expedice našich studentů? Malá ochutnávka je od včerejška až do konce října k vidění ve foyer univerzitní budovy na ul. Hauerova 4 v Opavě.

OPAVA - Výstava fotek připomíná cestu tří studentů Slezské univerzity v Opavě za letošním ojedinělým úkazem - zatměním slunce. Dny zhruba od poloviny června do poloviny července strávila trojice Jiří Dobrý, Ondřej Smékal a Jiří Malík na cestě po jihoamerickém Chile (o cestě jsme psali například zde). Mimo jiného studenti zavítali na obří astronomickou observatoř, setkávali se s astronomy a dalšími vědci, ať už domácími nebo zahraničními, a hlavně dokumentovali úplné zatmění slunce, které bylo nejlépe viditelné z chilských vrcholů.

Dnes už jsou doma a horský (ale i pouštní) čerstvý vzduch vyměnili za tlumené světlo filmové střižny a zvukového studia. Pracují na tom, co slíbili – filmovém dokumentu o svém putování a o astronomii.

Než však bude premiéra snímku z Jižní Ameriky, uteče ještě nějaký čas. Jako malou ochutnávku připravil Jiří Dobrý výstavu snímků, které na cestě po Chile pořídil. Tu můžete navštívit až do konce října ve foyer univerzitní budovy na ul. Hauerova 4 v Opavě. Na panelech je umístěno šestnáct fotografií, poutavě zachycujících jedinečnost chilské přírody, ale hlavně atmosféru, kterou dokáží vytvořit jen přírodní živly nad našimi hlavami. Už z fotek samotných je jasné, že tamní nebe je mimořádné, ať jste obyčejným turistou, amatérským pozorovatelem nebo renomovaným astronomem.

Perličkou minivernisáže ve středu 11. září byla účast hostů, vědců přímo z Chile působících u nás na univerzitě, Adriána Sotomayora a Jorge Ovalleho.

Možná vás ale zarazilo ono slovo minivernisáž. To má svůj důvod – plnohodnotnou vernisáž a rozsáhlejší výstavu se chystají opavští studentští cestovatelé a filmaři připravit na listopad do Galerie Breda v Obchodním centru Breda&Weinstein. Tak sledujete náš web a my vás včas pozveme i tam.