Studenti Slezské opět na 48Hour Film Project. Obhájí loňské vítězství a poletí do Ameriky?

  • Martin Kůs
  • 12.06.2019
Brno bude v blížících se dnech hostit další ročník filmového festivalu 48Hour Film Project. Jde o soutěžní klání filmových štábů, které mají za úkol dle předem daných podmínek natočit krátký film. Háček je však v tom, že filmaři mají na nesnadný úkol pouze 48 hodin včetně postprodukčních úprav.

Autor: Jakub Plaskura - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě
Foto: fotoarchiv Veroniky Václavkové


Letos se této akce účastní studenti Slezské univerzity v Opavě. Povídali jsme si s produkční celého týmu Veronikou Václavkovou, posluchačkou oboru Multimediální techniky (MMT). Veronika má už velké zkušenosti s tímto festivalem, protože loni byla součástí týmu, který v jihomoravské metropoli slavil vítězství. Tehdejší studenti Slezské univerzity v čele se scénáristou Lukášem Palou a jeho spolužáky Tomášem Cedivodou či Janem Bubíkem (všichni AVT) to dotáhli se svým filmem Banánový Joe až na přehlídku Filmapalooza do amerického Orlanda. Veronika Václavková tenkrát byla zástupcem české výpravy na Floridě.

„Bylo to neskutečné. Jela jsem tam sama, producent festivalu v Orlandu se nám zástupcům jednotlivých filmů hodně věnoval a celkově to byl pro náš štáb velký úspěch. Přiznám se, že jsem všechny filmy loni v Brně neviděla, takže nevím, jak vypadala kompletní konkurence, ale byli tam velice šikovní lidé, takže jsme byli mile překvapení, že jsme vyhráli českou sekci festivalu v Brně právě my.“

Takhle hodnotí loňskou pozitivní zkušenost Veronika s odstupem času. V týmu zůstala jako jediná úspěšná i pro tento rok. Součástí nového týmu jsou i další studenti Slezské univerzity Marek Laryš a Luděk Lazarczyk.


48Hours Film Project se pořádá od roku 2001. Poprvé proběhl ve Washingtonu a tenkrát se soutěže účastnil jediný tým. Dnes se tento projekt pořádá ve 150 městech světa a účastní se jej tisíce filmových štábů. O to větší byl loňský triumf opavských studentů.

Není to ale jen čas, který plyne proti soutěžícím. Všechny týmy mají ztížené podmínky ještě o další úkoly. „Loni bylo dáno, že ve filmu musí být postava novináře, bylo určeno také jméno jedné postavy, věta, která musela ve snímku zaznít a taky rekvizita. Pro rok 2018 to byl banán. Uvidíme, co si na nás pořadatelé připraví letos.“ Glosuje s úsměvem Veronika Václavková. 

Bylo by chybné se domnívat, že se kompletní štáby musejí v předem určeném termínu natáčení dostavit do Brna. Informace získají štáby elektronicky v okamžiku, kdy se začíná odpočítávat čas. Je tedy výhodou, že filmaři mohou natáčet úplně kdekoliv na světě a jen do konce uzávěrky musejí poslat do Brna svůj finální produkt. Důležitým aspektem loňského triumfu bylo i dle slov Veroniky Václavkové, že festivalovou výzvu nepodcenili. „Abychom se sehráli jako štáb, zkoušeli jsme natáčet nanečisto. Jak se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“ A čeho se chce sama Veronika vyvarovat? „Určitě budu letošní ročník brát s větším klidem a nebudu se tolik stresovat, protože stres samozřejmě na výsledku nepřidá.“

Studenti budou bojovat o další filmové vavříny už od 14. do 16. června. V porotě letos nechybí jména jako Jan Lengyel a Michal Horáček. Věřme, že se našim vyslancům bude dařit podobně jako v ročníku 2018. Celá redakce přeje pevné nervy, hodně štěstí a hlavy plné nápadů.