Divadelní den. Pro Opavský Majáles důstojné zahájení

• Martin Kůs
  • 15.05.2019
OPAVA - Již po čtyřiadvacáté se v Opavě konal Opavský Majáles. Ten začal 7. května Divadelním dnem v Klubu Art Obecního domu v Opavě. Pětihodinovou dávku zábavy odstartovalo divadelní představení studentů oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (dále jen KDD) Slezské univerzity v Opavě s názvem Vrať se!

Autoři: Jan Polák a Jakub Plaskura - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Inscenace o těžkostech mezilidských a partnerských vztahů byla autorským počinem studentů 2. ročníku výše zmíněného oboru. Autorkou předlohy je studentka a spisovatelka Kateřina Tomanová. Ta si střihla i jednu z rolí. Vedle ní se na jevišti představili například Kristýna Střelcová, Gabriela Nagyová a Tomáš Münster. Ovšem studenti KDD se neangažovali jen jako herci, ale také režijně, dramaturgicky či produkčně. Inscenaci s prvky scénického čtení už totiž představili na festivalu Na cestě v loňském roce.

Následoval speciál talkshow Hovory s… Jakuba Plaskury. Student oboru Audiovizuální tvorba a zároveň pořadatel Divadelního dne si tentokráte pozval na kus řeči hudební skupinu Naděje, Jiřího Dobrého, autora populárně naučného pořadu Dobré vědět, a také prezidentku a hlavní organizátorku celého Majálesu Lucii Zelinkovou. S nimi stihl za necelé dvě hodiny probrat vše od chystaného dokumentu a cesty do Chile, přes úspěšný koncert ve vyprodaném Slezském divadle v Opavě a zmíněné byly i dva pivní speciály pro sobotní Open Air - Slezáček a Medomáj. Poprvé se hostem Hovorů stalo zvíře. Jiří Dobrý s sebou přivedl na pódium svého psa Adélku, aby nasála majálesovou atmosféru.

Vrcholem úspěšného dne bylo vystoupení jediné stand up comedy skupiny v Opavě s názvem PoPlaCh. Členy tohoto uskupení jsou mj. studenti Slezské univerzity v Opavě Jakub Plaskura a Adam Poštolka. Vystoupila s nimi například operní pěvkyně Slezského divadla Tereza Kavecká. Várka skečů a historek ze života diváky bavila. Šlo o různorodou snůšku výstupů na téma vztahy, peripetie řidičů na D1, těžký život zeměměřiče, mluvilo se rovněž o bizarních tématech. Kdo by přece čekal mužské kojení? Nemohli chybět ani legendární sportovní komentátoři.

Jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Divadelní den Majálesu opět přilákal diváky a to se počítá.

A jak vnímal Divadelní den hlavní organizátor Jakub Plaskura? „Šlo o povedenou akci, i když si přiznejme, že na první část Divadelního dne zavítalo méně diváků, než jsme čekali. Naštěstí celkový dojem od Hovorů se rapidně zlepšil. Jsem rád, že diváci přišli. Nedokážu určit, kolik z nich bylo studentů, ale rozhodně si našla na Divadelní den cestu i veřejnost, za což děkuji.“

Opavský Majáles je jedním z nejstarších studentských festivalů v České republice. Čtyři dny plné hudby, divadla, literatury a zábavy organizuje Studentská unie Slezské univerzity (dříve ASPSU) a letos se v celkovém kontextu jednalo určitě o jeden z nejúspěšnějších ročníků.