Opavský páv odtajňuje svůj program

  • Martin Kůs
  • 13.05.2019
Šestý ročník mezinárodního festivalu studentského filmu Opavský páv se uskuteční již příští týden, 14. až 16. května 2019. Pod pořadatelskou taktovkou studentů a pedagogů oddělení audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě se jeho centrem opět stane areál Slezské univerzity v Opavě na Hauerově ulici č. 4.
Šestý ročník mezinárodního festivalu studentského filmu Opavský páv se uskuteční již příští týden, 14. až 16. května 2019. Pod pořadatelskou taktovkou studentů a pedagogů oddělení audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě se jeho centrem opět stane areál Slezské univerzity v Opavě na Hauerově ulici č. 4.

Opavu čekají tři dny bohatého filmového dění a doprovodného programu. Oficiální zahájení festivalu se uskuteční 14. května v 19. hodin. „Na slavnostním zahájení nabídneme mimo jiné premiéru několika dokumentárních portrétů vztahujících se k moderním dějinám, a připomeneme si tak letošních 30 let od pádu totalitního režimu. Připomeneme v nich mladé moravskoslezské chartisty Ivo Mludka a Jana Krále, dále aktivity Českých dětí a bratrů Placáků či spisovatele Ivana Binara,“ upřesňuje vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Monika Horsáková. Vedle nezbytných filmových projekcí snímků vybraných do soutěže se můžete těšit na debaty se zajímavými filmovými tvůrci, včetně promítání jejich děl, animační pořady pro středoškoláky i veřejnost, odborné workshopy pro studenty, přednášky či game zónu. Slavnostní galavečer s vyhlášením oceněných filmů proběhne 16. května ve 20. hodin a vystoupí na něm kapela Doktor Šnéberger.
Z bohaté páví nabídky ročníku 2019 vybíráme:

Jiří Šigut – prezentace tvorby jednoho z nejsvéráznějších českých fotografů 
„Enfant terrible“ české fotografie se již přes třicet let věnuje intenzivnímu průzkumu média fotografie, redefinuje jej a originálním způsobem uvádí do širších souvislostí vizuálního umění. Patří tak k nemnoha českým tvůrcům (Josef Sudek, František Drtikol, Josef Funke, Jindřich Štyrský, Emila Medková, Jan Svoboda či Josef Koudelka), kteří prosadili posuny vnímání uměleckých možností fotografie.
Zcela rezignoval na tradiční vztah negativ–pozitiv a záznam pořizoval přímo na citlivou vrstvu fotografického papíru, kdy zdrojem světla a energií je příroda (denní světlo, hvězdy, měsíc, oheň, světlušky…). Pokládání fotopapírů do volné přírody (v řádu několika dnů, týdnů nebo i měsíců) spojoval s obdobami rituálů – velmi osobními a intimními nočními performancemi. Sám se stal i kamerou, kdy fotocitlivou vrstvu aplikoval na své oblečení, čímž vznikly zcela unikátní 4D fotogramy. Necouvl ani před výzvou, kterou přinesl nástup digitální fotografie, a v současnosti se pokouší nalézt pevnou základnu pro svůj nejnovější autorský průzkum, kdy rozkládá obraz na elementární jednotky.
Jiří Šigut svou nevšední a neústupnou invencí ve zkoumání samé podstaty jevů dokazuje, že cesta odpoutání se od zažitých stereotypů ve vnímání obrazů může přinášet silný prožitek a soustředění se na vnitřní kvalitu světa, který nás obklopuje.
S Jiřím Šigutem se můžete setkat 14. května od 15 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově ulici č. 4 v Opavě.

Jak na sociální média – prezentace Jana Zápotockého
V kulturním socialu se Jan Zápotocký (používá i jméno Jen Zápotocký) pohybuje už docela dlouho. Vede kampaň na sociálních sítích pro Colours of Ostrava, Finále Plzeň, Signal festival nebo Mezinárodní festival Divadlo. Má rád dobrý obsah, který nejen pěkně vypadá, ale taky funguje. A podle čísel se mu to docela daří. Jan ale dobře ví, že obsah je jen půlka práce. Ve skutečnosti jsou nejdůležitější lidé, jejich sny, přání a trápení...
S Janem Zápotockým se můžete setkat 15. května od 10 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově ulici č. 4 v Opavě.

Petr Klein Svoboda, Lucia Klein Svoboda: Pirko – projekce filmu a debata s tvůrci Martina alias Shakira vyrostla v dětském domově. Biologické rodiče nikdy nepoznala, její představy o světě formovaly hlavně televizní seriály. Den 18. narozenin je pro ni vstupenkou do vysněného života. Vchází do něj s pár penězi v obálce, amuletem od kamarádky na krku a hlavou plnou naivních představ. Její láska z děcáku, Roman, ji v Praze zatáhne mezi svéráznou partičku a prodá pasákům. Martina pro ně není víc než perspektivní zdroj příjmů a podle toho s ní také zacházejí. Násilí, zneužívání, drogy, bezmoc... Pak konečně útěk. A naděje. Martina s obdivuhodnou urputností bojuje o svou šanci na štěstí. Nakonec ho najde tam, kde by to asi málokdo čekal.
Po projekci následuje debata s režiséry snímku.
Režisér a producent Petr Klein Svoboda, syn skladatele Karla Svobody, vystudoval filmovou režii a produkci na univerzitě Occidental College v Kalifornii. Mimo jiné byl uměleckým ředitelem mezinárodního filmového festivalu Artfilm nebo programovým ředielem internetové televize Stream.cz.
Herečka, scenáristka a režisérka Lucia Klein Svoboda vystudovala obor herectví na VŠMU v Bratislavě a filmovou režii v Norsku. Působila ve slovenském legendárním divadle Astorka Korzo, Studiu L+S nebo Slovenském Národním Divadle, v Čechách potom v Brněnském divadle Bolka Polívky. Její scénář k filmu Jako v ráji byl v roce 2017 v Karlových Varech oceněn první cenou Filmové Nadace za doposud nezrealizovaný scénář.
S Petrem Klein Svobodou, Lucií Klein Svobodou a jejich filmem Pirko se můžete setkat 16. května od 15 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově ulici č. 4 v Opavě.

Putin lyžuje – projekce záznamu nevšední jevištní reportáže a debata s tvůrci dokumentu o vzniku inscenace 
V rámci doprovodného programu festivalu Opavský páv 2019S se můžete setkat autorkou představení brněnského Divadla Líšeň "Putin lyžuje“ Pavlou Dombrovskou i režisérem připravovaného dokumentu o této inscenaci a jedním z festivalových porotců Janem Plachým. Diskutovat s nimi můžete po skončení projekce uvedené divadelní hry.
Dokumentarista Jan Plachý připravuje dokument o představení brněnského Divadla Líšeň nazvaném "Putin lyžuje“. Jde o jevištní reportáž, která zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Stejně jako kniha Anny Politkovské „Ruský deník“, ze které téměř přesně představení čerpá, spojuje inscenace formou montáže příběhy, politické souvislosti i prosté lidské osudy.
„Hra je divadelní společností prezentována veřejnosti ve vojenském stanu, který umožňuje návštěvu pouze omezenému počtu diváků,“ říká dokumentarista Jan Plachý a pokračuje: „Propojení hry se současnou politickou situací v České republice, tedy její aktuálnost, mě spolu s režisérkou představení Pavlou Dombrovskou, přivedla k myšlence natočit o představení film.“
Inscenace získala v roce 2011 cenu za režii a Cenu Jana Wilkowskiego v oboru loutkové animace na mezinárodním festivalu Spotkania v Toruni. Na festivalu Valise 2012 v Łomże ocenila porota herce účinkující v inscenaci – Luďka Vémolu a Tomáše Machka.
S Pavlou Dombrovskou, Janem Plachým a dokumentem Putin lyžuje se můžete setkat 15. května od 17.45 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově ulici č. 4 v Opavě.

Vladimír Skórka, Daniel Strejc: Jak se točila Lajna
Debata s režisérem a producentem seriálu z hokejového prostředí, který zvítězil v kategorii Nejlepší on-line seriál na 1. ročníku festivalu Seriál Killer. Aktuálně se připravuje druhá série.
Vladimír Skórka
Spoluautor pořadů Sabotáž a Pečený sněhulák pro Českou televizi a moderátor autorských pořadů pro Helax a Evropu 2. Reklamní kreativec, který natočil např. reklamní spoty pro ČPZP a Eko-kom a psal scénáře virálních a prezentačních videí pro Vítkovice Machinery Group, Avon či Reflex. 
Daniel Strejc
Zakladatel internetové televize OBBod. Aktuálně šéfproducent hrané tvorby internetové televize Stream.cz. Jeho producentská kariéra je spojena např. s filmy Padesátka, Krásno nebo Zakázané uvolnění.

Debata s Vladimírem Skórkou a Danielem Strejcem proběhne 16. 5. v 18.00 hodin..