Studenti historie se vydali za krásami slovenských banských měst

  • Martin Kůs
  • 24.04.2019
Posluchači Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě si účastnili exkurzi, která je zavedla na malebná místa středního Slovenska, do měst a míst spojených s těžbou a hornictvím. Program měli vskutku bohatý. Navštívili například Trenčianský hrad, Starý zámek v Banské Štiavnici, mincovnu v Kremnici nebo kostel v Hronseku. O zážitky neměli nouzi, a proto jsme se rozhodli vyzpovídat studentku prvního ročníku bakalářského studia oboru Historie Michaelu Pecinovou. Ta pro vás vybrala pět nejlepších míst této pětidenní exkurze.

Autor: Nikol Misaki Vavrlová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

První den v Michaele zanechal nejhlubší dojem samozřejmě Trenčiansky hrad a jeho studna lásky, ke které se váže legenda o Fatimě a jejím manželu Omarovi. Štefan Zápol'ský  tehdy uvěznil Fatimu na svém hradu a její manžel se jí snažil získat zpět. Jelikož byl ovšem Štefan dost bohatý a nebylo mu žádné množství tureckého zlata dost, nabídl Omarovi tedy jiný obchod. Jediné, co totiž tehdy na hradě chybělo, byla studna. Tu z velké lásky k Fatimě její manžel skutečně vykopal a získal ji tak zpět. Když pak společně opouštěli její vězení, prohlásil: „Studnu máš, ale srdce ne."

Den druhý byl rovněž plný zážitků. Posluchači navštívili Městský hrad v Kremnici a tamní mincovnu. Co ovšem zaujalo naši studentku nejvíce, byl geografický střed Evropy - Kremnické baně. „Nejzábavnější ten den byl kapucín, který mi vyprávěl, že ani na samotě, v samém středu Evropy, nemají "svatý klid". V zimě tam prý vždy někdo zapadne s autem do sněhu a pak zvoní na klášter, protože si myslí, že je to hotel," vypráví pobaveně Michaela.


Volba nejlepšího místa na další den je pro Michaelu těžká. Zmiňuje nádherné tajchy s dokonale azurovou vodou, ale nakonec volí jasně - kalvária. Ta v Banské Štiavnici vznikla v osmnáctém století a výhled z ní prý rozhodně stojí za tu námahu vyšplhat na "špičatý" vrch. Cestou na něj si můžete prohlédnout dvacet pět kapliček znázorňujících události Ježíšova umučení.

Favoritem předposledního dne exkurze se stal Park ušlechtilých duší ve Zvolenu. Ten vznikl jako památka a poděkování Slovákům, kteří za druhé světové války pomáhali zachraňovat Židy před deportací do koncentračních táborů.

Poslední den Michaelu zaujal Nový zámek v Banské Štiavnici.

„V současné době funguje jako muzeum věnující se Slovensku v období, kdy se potýkalo s Osmany. Posluchači zde měli možnost prohlédnout si mnoho předmětů, které jsou dnes památkou na tyto časy.  Nejzajímavějším je ovšem sedmihlavňové dělo, tzv. organ, který pochází z šestnáctého století,“ konstatuje opavská studentka.
Pokud jste dočetli až sem a po přečtení článku začínáte litovat, že jste se exkurze nezúčastnili, nemusíte zoufat. Byl to jeden z mnoha výjezdů, který Ústav historických věd pořádá. Brzy se již můžete těšit na další, o kterém vás samozřejmě budeme včas informovat. Malým lákadlem na cestování může být i naše fotografie ze snímků pořízených na exkurzi.

Foto: Michaela Pecínová, Nikol Misaki Vavrlová a Igor Zmeták.