Opavský majáles bude mít vlastní pivo, čepovat se bude na Open Air festivalu

  • Martin Kůs
  • 19.04.2019
Vyvrcholením a současně zakončením letošního ročníku Opavského majálesu se stane Open Air festival, který se opět uskuteční pod širým nebem areálu Městských sadů v sobotu 11. května. Na dvou pódiích se opavskému publiku představí celá řada interpretů. Pro žíznivé bude připravena speciální edice majálesových pivních speciálů – Medomáje a Slezáčka.
OPAVA – Letošní hudební zakončení majálesu bude provázet několik novinek. O nich nám pověděla prezidentka Studentské unie Slezské univerzity v Opavě Lucie Zelinková:

„Tentokrát v Městských sadech vše začne již v 15 hodin. I letos jsme navázali spolupráci s Clownfish.cz a Opavskou kulturní organizací a návštěvníci Open Air festivalu se tak už dnes mohou těšit na skvělé interprety, kteří vystoupí hned na dvou pódiích. Na RENTAL.CZ stage uslyší třeba Pokáče, Muchu, Jamese Cola, Light&Love nebo kapelu Noisetrap, na OKO stage vystoupí italská hvězda NME, dále pak Disgustin Justin, Balu, Fantek&Pex, Cagi a další,“ uvedla nás do programu Lucie s tím, že ani ti pod pódiem nemusí zůstat jen v roli posluchačů: „Ve spolupráci s Kikstartem Opava bude v areálu připravena hudební zkušebna, kde si každý může vyzkoušet, jaké to je hrát lidem na hudebním festivalu.“

Naopak k odpočinku a popovídání si bude sloužit chill-out zóna, pro rodiny s dětmi se chystají fun zóny, kde si pod dohledem studentek Ústavu pedagogických a psychologických věd Slezské univerzity v Opavě děti užijí na skákacích hradech a na řetízkovém kolotoči, nechají si na obličej namalovat tygra, motýlka či princeznu, zaskáčou panáka nebo si jen tak něco namalují.


„Malé i velké naučí studenti a studentky Ústavu ošetřovatelství Slezské univerzity v Opavě jak poskytnout první pomoc a mozkové závity všech potrápí hlavolamy, hádanky a šifry z mozkové posilovny Brainfitness Matematického ústavu v Opavě. S deskovkami všeho druhu se představí Klub deskových her Pajdulák a s roboty a kvadrokoptérami seznámí profíci z univerzitního Ústavu informatiky,“ pokračuje pořadatelka, která i adresuje jednu speciální pozvánku: „Věřím, že zejména dámy potěší bezplatný workshop aerial hoop, kdy je do tajů svého umění i jedné z nových metod zpevňování postavy zasvětí akrobatky v kruhu."

Letošní majáles bude myslet i na hladové a žíznivé. Návštěvníci jistě ocení rozšířenou nabídku stánkového prodeje. A také další z novinek letošního roku:

„Úplně poprvé budou mít návštěvníci možnost ochutnat i speciální majálesový ležák – Medomáj a Slezáček. Tak jsme nazvali piva, která pro festival společně s námi uvařil sám rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja. V tuto chvíli piva ještě ‘zrají‘ v pivovaru Koníček, ale první ochutnávky napovídají, že se povedla. Pan rektor slíbil, že by se také ujal výčepu, tak neváhejte a dorazte!“ vzkazuje Lucie Zelinková.

Letošní Opavský majáles si chce připsat hned několik přívlastků. V duchu současných trendů se stane Čistým festivalem, tedy bude třídit své odpady. „Návštěvníci budou mít možnost získat na stánku Čistého festivalu odměny za pomoc při třídění! Jednou z těchto cen bude i pivo z rukou univerzitního rektora,“ připomíná Lucie Zelinková.


Druhým přívlastkem bude Benefiční festival:

„Letos chceme navázat na náš dubnový Týden dobré vůle a v rámci majálesu připravujeme veřejnou sbírku ve prospěch neziskových organizací Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními a Elim Opava, o.p.s. Budeme rádi za jakýkoli příspěvek do kasiček, které budou v místě konání k dispozici. Výtěžek bude předán zmíněným organizacím a použit na pomoc těm, kdo to potřebují,“ doplňuje ještě prezidentka Studentské unie. 

Novinek ale zaznamenáme v Městských sadech více. Další bude třeba veřejné wi-fi připojení v celém areálu, které studentům poskytne společnost LazNet, s.r.o.. Návštěvníci tak jistě využijí možnosti sdílet své zážitky přímo na místě.

Jak už bylo uvedeno, majálesový Open Air festival se uskuteční pod pořadatelskou taktovkou Studentské unie Slezské univerzity v Opavě, která bude na jeho realizaci spolupracovat s dalšími subjekty. Podporu akci pak poskytne Slezská univerzita v Opavě, zejména její Fakulta veřejných politik a Filozoficko-přírodovědecká fakulta. Záštitu nad majálesem přijali primátor Statutárního města Opavy Tomáš Navrátil a rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja.Voda a ječmen, začínáme vařit...


...teď příchází čas na chmel...


...a na závěr kvasinky. Než z toho bude pivo ještě pár týdnů potrvá.


Tak ať žije Opavský majáles 2019!