Novinky Brainfitness: Matematická pohotovost jde do ostrého režimu, nový web a přihlašovací systém

  • Martin Kůs
  • 27.03.2019
OPAVA – První měsíc aktivity má za sebou Matematická pohotovost, zajišťovaná posluchači Slezské univerzity v Opavě. Teď přichází novinky, které zlepší komunikaci zájemců o poradenství v oblasti královny věd.
Březen byl na Matematické pohotovosti jakýmsi měsícem testování – zkoušel se nejlepší systém, hledala se cesta, jak konzultace dělat, aby vyhovovaly individuálním znalostem a matematickým dovednostem toho, kdo s přáním pomoci přichází. Se svou prosbou o pomoc sem zavítalo zatím deset žákyň a žáků. Možná to číslo zatím neoslní, ale musíme si uvědomit, že prakticky pohotovost pracovala jen dva týdny (jeden týden byly prázdniny) a to dva dny v týdnu. Takže to se zájmem o radu není vůbec zlé. My jsme tu při své návštěvě ve čtvrtek 21. března zastihli dvě středoškolačky. Nikola a Karolína se přišly poradit, jak na rovnice.

Nevyvíjí se jen systém poradenství, ale také systém informování veřejnosti. První novinkou jsou už avizované webové stránky, přesněji řečeno spuštění webových stránek Brainfitness - Matematické pohotovosti. Ty jsou na adrese bf.math.slu.cz.

Studentka Matematického ústavu v Opavě Ružena Hradská (vlevo) vysvětluje Karolíně, jak na rovnice. Studentka Matematického ústavu v Opavě Ružena Hradská (vlevo) vysvětluje Karolíně, jak na rovnice.

Jejich obsah můžeme rozdělit do tří, spíše můžeme říci do čtyř částí. První je základní informace o tom, o co se jedná, o otvírací době a o rozvržení aktivit včetně zde sídlících klubů a kroužků. Asi víte, že prostor Brainfitness má pod svými křídly také šachový kroužek pro děti OREL a Klub deskových her PAJDULÁK.

Druhou částí jsou informace o matematických hrách, kvízech, hlavolamech a dalších “hravých“ záležitostech, které Brainfitness nabízí.

Třetí částí jsou právě informace o Matematické pohotovosti. Najdeme tu nejdůležitější informaci, a to “ordinační hodiny“ pohotovosti.

Na to následuje ona čtvrtá část - Rezervace přednášek v Brain Fitness pro základní a střední školy. Univerzita, respektive její Matematický ústav, nabízí školám rozšíření výuky o téměř čtyři desítky přednáškových a zážitkových cyklů z nejrůznějších oblastí matematiky a geometrie. Jejich seznam je také na stránkách uveden. Najdeme tu matematické hrátky s čísly stejně jako seriozněji pojaté přednášky. I když se jedná o matematicky zaměřený Brainfitness, některé nabízené semináře mají přesah i do jiných vědeckých disciplín, např. do fyziky.
Celý přihlašovací systém má čtyři kroky – výběr přednášky, kdy po jejím označení se objeví podrobnější abstrakt, přednášející, zaměření a také předpokládané nároky na dosavadní vzdělání žáků.  Dalším krokem je výběr termínu, ten je celkem jednoduchý na základě otevření kalendáře, ve kterém si prostě dotyčný pedagog zablokuje vybraný termín. Pak už zbývá jen vyplnit potřebné informace o škole, pedagogovi a kontakty a může se rezervace odeslat.  Celý postup je intuitivní a dává uživateli dostatek informací k jeho rozhodování.

Je tak na každém, jak se rozhodne. Univerzitní matematici jsou připraveni pomáhat druhým, nebo alespoň ukazovat, jaké krásy se v matematice skrývají, je baví. .