Mladí matematici opět změří své znalosti na Slezské univerzitě

• Martin Kůs
  • 21.03.2019
OPAVA - V Opavě se 22. března 2019 po roce opět koná týmová matematická soutěž středoškoláků Náboj. Jedná se již o 12. ročník pořádaný Matematickým ústavem na Slezské univerzitě v Opavě, která je jednou ze dvou českých měst, kde se soutěž realizuje.

Autor: Jan Polák - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

K letošnímu klání se do opavského Náboje přihlásilo 400 účastníků, kteří jsou rozděleni do 80 pětičlenných týmů. Studenti budou mít dvě hodiny na vyřešení co nejvíce matematických úloh, při kterých budou muset zapojit všechny své mozkové závity a nebudou se rozhodně nudit.

Kdo se také nebude nudit, jsou organizátoři. Mezi ně patří převážně studenti a pracovníci Matematického ústavu v Opavě, kterým budou pomáhat další studenti Slezské univerzity a jiných institucí. Lví podíl na tom, že Slezská univerzita je jedním ze dvou českých hostitelů této prestižní matematické soutěže, má doc. RNDr. Jana Kopfová PhD., která se na organizaci matematických soutěží podílí už řadu let.

Matematické úlohy nebudou řešit pouze mladí matematici z České republiky. Své vědomosti budou v reálném čase srovnávat středoškoláci v řadě dalších evropských městech, mezi která patří například Cambridge, Novosibirsk, Zürich nebo k Opavě bližší Kraków či Bratislava.

Náboj vznikl v roce 1998 v Bratislavě, od roku 2005 se přidáním Prahy jako pořadatelského místa stal mezinárodním. V roce 2008 se poprvé zapojila Opava. V České republice je od roku 2012 Náboj zařazen do programu Excelence Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Garanci nad kvalitou příkladů v ČR má Katedra matematické analýzy MFF UK.

Soutěž by nemohla fungovat bez věrných podporovatelů, mezi které patři mimo jiné statutární město Opava, město Rýmařov, Edukomforta s.r.o. nebo také Matematický ústav v Opavě, který poskytl ceny pro vítěze.

Ilustrační snímek z minulých ročníků. Ilustrační snímek z minulých ročníků.