Ústav bohemistiky a knihovnictví pořádal Studentskou vědeckou konferenci

• Martin Kůs
  • 16.03.2019
OPAVA - Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě uspořádal ve středu 13. března 2019 jako již tradičně každým rokem v tomto období Studentskou vědeckou konferenci.

TEXT: Oskar Mainx, upravila Zuzana Urbánková/CMT

Letošní ročník však byl velmi hojný, a to jak na účast vystupujících, tak na účast samotných studentů a pedagogů. Učebna o kapacitě 48 míst byla beznadějně zaplněna a pro posluchače bylo nutno doplnit lavice a židle.

Konferenci oficiálně zahájil Mgr.  Martin Tichý,  Ph.D., který je pověřen vedením ústavu. Poté moderátoři strukturovali vystoupení do dvou celků: první uváděl Mgr. Oskar Mainx, Ph.D., z Oddělení literatury, provedení druhého celku se ujala vedoucí Oddělení audiovizuální tvorby Mgr. Monika Horsáková. Tematická pestrost tohoto konferenčního ročníku byla dána nejen jednotlivými příspěvky z oblasti literární vědy (celkem 5 příspěvků), ale také přesahem do problematiky audiovizuální (tři příspěvky). Zástupci bakalářských a magisterských studijních programů byli v rovnováze. Publikum si tak mohlo vyslechnout přednášky na témata od Karla Hynka Máchy a gotického románu, přes regionální literaturu, současnou prózu, až po prezentace studentských absolventských (hraných i dokumentárních) filmů.

Ukazuje se, že smyslem těchto konferencí je poskytnout studentům zpětnou vazbu a podpořit jejich tvůrčí vědeckou i uměleckou činnost, v neposlední řadě jsou tyto aktivity kladně hodnoceny i akreditačními orgány. Velký dík tedy patří nejen divákům a vystupujícím, ale také všem pedagogům Ústavu bohemistiky a knihovnictví, kteří své studenty k této práci systematicky motivují a vedou.

Těšíme se na další ročník.