Úvod Dalších břehů obstará pořad, kde se výrazně představí Slezská univerzita a její astronomie

• Martin Kůs
  • 25.03.2019
OPAVA - Pořadatelé letošního ročníku festivalu Další břehy se do programu rozhodli zařadit jeden pořad ještě před začátkem samotného festivalu. Bude jím večer věnovaný vesmíru a astronomii, který začne v sále kina Mír v neděli 31. března 2019 od 16 hodin. V něm se se výrazně představí Slezská univerzita a její astronomie.
„Snad každého, kdo do sálu poprvé vstoupí, při pohledu na jeho strop napadne, že se jinak velmi zdařilá rekonstrukce moc nepovedla, protože do kina zatéká. Jenže obří flek na stropě se po zhasnutí světel promění v nádherný svítící model mléčné dráhy,“ uvedl k úvodnímu pořadu dramaturg festivalu Mgr. Petr Rotrekl.

Stropní mléčná dráha je sice ve své temné podobě tajemstvím pro lidské oči, ale jinak je unikátním a zajímavým modelem. K tomu ještě Petr Rotrekl dodal: „Letošní ročník má podtitul Cesty ke štěstí. A mnoho lidí spojuje štěstí a jeho hledání s pohledem na hvězdnou oblohu. Proto jsme se vůbec první akci festivalu rozhodli zasvětit astronomii a dvěma významným osobnostem české vědy.“

Ještě, než se dostane na hosty, bude mít slovo pedagog a vedoucí oddělení Multimediálních technik Slezské univerzity v Opavě Mgr. Martin Petrásek. Ten představí stropní model mléčné dráhy a povypráví o tom, co diváci na stropě vlastně vidí. Jeho slova pak doplní proděkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, astrofyzik doc. Tomáš Gráf, který přítomné seznámí s projektem opavského planetária.

Ilustrační snímek. Ilustrační snímek.

Těmi osobnostmi, které dramaturg Dalších břehů naznačuje, jsou zřejmě nejznámější český astronom Jiří Grygar, o kterém opavští studenti Multimediálních technik natočili oceňovaný dokumentární film a letos stoletý významný astronom Luboš Perka, o kterém naopak studenti Slezské univerzity natáčí dokument teď. Jedná se mimo jiné o osobnost, která silně ovlivnila světovou vědeckou superstar A. C. Clarka.

Na závěr večera pak bude promítnutý zmíněný dokument Grygar, který v produkci Slezské univerzity v Opavě natočili její studenti v roce 2018 a byl odvysílán jako vůbec první opavský studentský dokument v celoplošné televizi na stanici Prima ZOOM. V současnosti jej do svého programu zařadily některé hvězdárny a planetária v rámci svých animačních a vzdělávacích pořadů.

Vstup na akci je zdarma.

zdroj: Tiskové oddělení Statutárního města Opavy

Martin Petrásek uvádí premiéru dokumentu Grygar. Martin Petrásek uvádí premiéru dokumentu Grygar.

Jiří Grygar při besedě. Jiří Grygar při besedě.