Studenti Multimediálních technik natáčejí audioknihy

• Martin Kůs
  • 21.02.2019
Opava – Je to prakticky rok, co nakladatelství EPOCHA oslovilo oddělení Multimediálních technik Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě s nabídkou, aby pro něj připravilo audioknihu. A protože každá pořádná výzva se má nejen přijmout, ale hlavně realizovat, nevznikla kniha jedna, ale hned tři. A již brzy se na trhu objeví čtvrtá.

Autor: Luděk Lazarczyk - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Tvorbu audioknih si vzal pod svá křídla vedoucí oboru Martin Petrásek, zvukového mistra absolvent oboru Luděk Lazarczyk. Důležitým faktorem pro přijetí nabídky byl fakt, že právě na multimédiích jsou nova specializovaná studia, střižny zvuku a hlavně studenti, kteří se pro práci s audio i video technikou připravují. Do tvorby jsou zapojování studenti, kteří mají možnost realizovat se v opravdovém komerčním prostředí. Je tedy vyžadována perfektní zvuková i režijní práce.

První knihou, která v Opavě spatřila světlo světa, byl román Lovci autora Františka Kotlety, situovaný do Prahy roku 2055. Pro „pilotní audio“ bylo dobré, že František Kotleta je nejen spisovatel zaměřující se na sci-fi a fantasy literaturu a bývalý novinář, ale rovněž působí jako pedagog právě na oddělení Multimediálních technik. Do křesla zvukové kabiny tehdy usedl herec ostravské Komorní scény Aréna Josef Kaluža. Celé načtení má délku sedm a tři čtvrtě hodiny a je ve formátu MP3. Přesto nahrávání netrvalo nijak závratně dlouho – zabralo jediný srpnový týden. Následná postprodukce pak ale trvala celý měsíc. Dnes už audioknihu najdeme v nabídce knihkupectví i e-shopů.

Zadavatel byl se studentským dílem spokojen a zadal další titul – Superholky, debut z pera Anny Marie Kyšové, jinak dcery Františka Kotlety. Nepřekvapí tedy, že se opět jedná o sci-fi příběh, tentokrát o docela obyčejných superhrdinech a je určen především dětským posluchačům. Svůj hlas mu tentokrát propůjčila nedávná absolventka oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo a dnes studentka oboru Audiovizuální tvorba Natálie Janyšková a na režii se podílela studentka oboru Multimediální techniky Veronika Václavková. Načtený formát má dvě a půl hodiny a byl jistě vítaným loňským vánočním dárkem. Ukázku si můžete pustit zde.

Natálie Janyšková v nahrávacím studiu. Natálie Janyšková v nahrávacím studiu.

„V prvním natáčecím dnu audioknihy jsem byla velice nervózní. Přestože mám za sebou již pár hereckých zkušeností, nebyla jsem schopná trému odbourat. Hlavou se mi honilo, jak využít všech svých hlasových prostředků k docílení dobré atmosféry. Celkem trvalo, než jsem si zvykla soustředit se na několik věcí najednou - na dostatečné tempo, správnou intonaci, změnu hlasu, pokud se jednalo o přímou řeč, a konečně pořádné vyslovení všech písmenek slov, abych nic nepolkla nebo nedořekla,“ vrací se k natáčení Superholek Natálie Janyšková a hned přidává i jednu histoku z natáčení: „Všichni ve studiu se mnou měli svatou trpělivost. Dokonce i v momentě, kdy jsme asi dvacetkrát opakovali větu o batohu pískové barvy, který tatínek hlavní hrdinky koupil v armádním výprodeji v Africe. Tato konkretizace batohu mě vždy tak rozesmála, že nebylo možné přestat. Musím dodat, že mě natáčení velice bavilo, a pokud to půjde, ráda zase propůjčím svůj hlas jiné knize.“

Třetím v pořadí byl Dos grojse genareraj, tedy další sci-fi Františka Kotlety. Originál vyšel v roce 2017 a tentokrát nás zavede do společnosti, ve které se stále odráží odkaz Třetí říše a jejích nacistických ideologů i vykonavačů vůle svých vládců.

Přebal Lovců. Přebal Lovců.
Přebal Superholek. Přebal Superholek.

Dnes už na "multimédiích" chystají další nahrávání. I ve čtvrté audioknize půjde o interpretaci Kotoletova románu, a to o titul Řetězová reakce, což je volné pokračování bestsellerů z trilogie Spad. Jeho narátorkou bude známá pražská herečka Markéta Burešová a natáčet se bude na jaře letošního roku.

Mohlo by se zdát, že profilace prací univerzitního nahrávacího studia je zatím tak nějak jednocestná. Ale je to jen zdání z několika málo prvních počinů. Jedná se o další spolupráci a v seznamu budoucích titulů se objevují také další autoři a jejich díla. Zatím nebudeme prozrazovat konkrétní tituly, jen můžeme slíbit, že v průběhu roku se budou objevovat v nabídce českého trhu s audioknihami.

Nahrávání audioknihy - v pozadí zvukový mistr. Nahrávání audioknihy - v pozadí zvukový mistr.

Hotovo! Hotovo!