Institut tvůrčí fotografie spojí síly s muzeem patologie

• Martin Kůs
  • 14.02.2019
OPAVA - To, že se s preparáty patologicky změněných orgánů setkáte pouze v případě studia zdravotnických oborů, je již minulostí. Ve Slezské nemocnici v Opavě můžete každé poslední úterý v měsíci navštívit muzeum patologie, které je široké veřejnosti v tomto dni zdarma přístupné. Nyní se na jeho výjimečnosti bude podílet i Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Autorka: Dominika Ratajová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Muzeum bylo založeno již roku 1911 Aloisem Maternou, od té doby stále dochází k jeho rozšiřování a snahy tuto jedinečnou tradici zachovat. Preparáty, knihy zemřelých, písemnosti nebo pracovní nástroje, to je lehký výčet toho, na co v tomto muzeu můžete narazit. V roce 2015 došlo k revitalizaci části tekutinových preparátů postižených vysycháním ve spolupráci s Mgr. Ing. Hanou Rajhelovou z Konzervátorského centra Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity a nyní by mělo muzeum spolupracovat s Institutem tvůrčí fotografie (ITF), který přislíbil digitalizaci unikátních fotografií nemocných orgánů na skle, které se dochovaly z období 1. až 2. světové války. Ty by tak doplnily nahlédnutí do historie oboru, které má návštěvníkům přiblížit, jak vypadala pracovna patologa kdysi. „S panem docentem Siostrzonkem z ITF jsem záležitost konzultovala asi před rokem. Tehdy mi přislíbil, že nám příležitostně sbírku skleněných fotografií zdigitalizují. A pokud by byly některé vhodné, možná by se udělala nějaká malá výstava. Tak uvidíme,“ říká primářka patologie Eva Sehnálková.

Pokud chcete zažít návštěvu tohoto netradičního muzea, které je jako jediné v republice přístupné veřejnosti, zapište si poslední úterý měsíce do diáře a vyrazte na komentovanou prohlídku od 13 do 15 hodin. Skupiny více než pěti osob si také mohou objednat individuální termíny na čísle 553 766 503.

Nový obrázek