Čeká nás další univerzitní filmová premiéra, na řadě je Amber

  • Martin Kůs
  • 11.02.2019
OPAVA – V pátek 15. února 2019 v 18 hodin bude mít v univerzitním víceúčelovém kinosále areálu Hauerova 4 oficiální premiéru nový snímek z produkce oboru Audiovizuální tvorba. Je jím film Amber.

Za tímto snímkem je jako režisér podepsán Jindřich Mižďoch, který stojí také za scénářem snímku. Jedná se o jeho absolventský film, ale nebyl na to sám. Snímkem Amber absolvovala také studentka Denisa Pániková, která se postarala o kostýmy nebo masky a spolu s Michaelou Býmovou také o produkci. Coby kameramani se na snímku podíleli absolvent magisterského studia AVT Ondřej Smékal a student MMT Petr Gavel, autorem leteckých záběrů je student magisterského studia AVT Vít Kanyza, na zvukařských pracích se podílel Adam Šebesta. Dramaturgie a pedagogického vedení se ujaly vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Monika Horsáková a její kolegyně Irena Kocí.

Denisa Pániková a Jindřich Mižďoch v podzemí Archeoparku Pavlov.


Film nás zavede do ani tak ne vzdálené budoucnosti, do roku 2042. Ve světě, kde je lidstvo odsouzeno k vyhubení smrtelným virem, se setkává plukovník Robovský, šéf policejních a obraných složek, se ženou, která má převzít světové vůdcovství po vyhynutí lidstva. Jedná se o nejmodernější model androida, disponující umělou inteligencí. Plukovník je muž, který věří v boj za život, a to navzdory vědeckým faktům, jež ukazují bezvýchodnou situaci pro lidský rod. Jeho “protihráčkou“ je androidka Amber, která se snaží zdokonalit sebe sama a generaci nadcházejících androidů tak, aby vytvořili životaschopnou civilizaci, která bude schopna zachovat veškeré lidské poznání a snad i lidi jednoho dne opět přivést k životu. Tito názoroví odpůrci prožijí jeden z nejdůležitějších večerů jejich života. Jejich vzájemný rozhovor může změnit běh dějin a ovlivnit budoucnost života na planetě Zemi.

„Jsem rád, že oba protagonisté, Vladimír Krátký z brněnského Národního divadla a Lucie Ducháčková z pražské konzervatoře, na premiéru přijedou,“ konstatuje Jindřich Mižďoch.

 „Jindřich se ve své diplomové práce zabýval umělou inteligencí jako dramatickou postavou, a tak si film s takovou hrdinkou i natočil. Musím se přiznat, že když mluvil o tom, že chce natočit sci-fi, považovala jsem to za sci-fi, ale je to taková příjemná konverzační věc, a navíc si Jindra se svým štábem vybrali opravdu geniální lokace, takže výsledek vypadá hodně efektně,“ míní Monika Horsáková.

Natáčení snímku Amber probíhalo v nádherném futuristickém prostředí Archeoparku Pavlov, známého naleziště pod Pálavskou vrchovinou na břehu Novomlýnské nádrže. „Jedná se o stavbu architekta Radko Květa, která vyhrála Českou cenu za architekturu 2017. Stavby nad povrchem země působí v krajině opravdu jak z budoucnosti a punc neobvyklosti jim dodává i struktura betonu nebo originální tvary. Stejné je to pak v podzemí, kde jsou vystaveny archeologické expozice. Návštěvu tohoto místa rozhodně doporučuji!“ říká Jindřich Mižďoch. Na natáčení v archeoparku měl štáb pouhé tři dny: „Archeopark bych přes den v normálním návštěvnickém provozu, takže my jsme natáčeli až po jeho uzavření, to znamená od 18 hodiny večer do šesté hodiny ráno,“ vzpomíná režisér.

„Jde vůbec o první film AVT, který se podařilo smíchat do formátu prostorového zvuku 5.1. Přála bych mu proto i co nejvíc repríz v DCI filmových sálech a vzhledem ke kvalitě scénáře a fantastické architektuře také úspěchů na filmových festivalech“, uzavírá Monika Horsáková.


Exteriér Archeoskanzenu Pavlov.


Nos se už neleskne, můžeme natáčet. Klapka!


Jó, kameraman, ten tvrdý chleba má...