Studium za polárním kruhem? Není to žádná utopie

  • Martin Kůs
  • 19.01.2019
Tromsø, Opava – V rámci výměnných studijních programů Erasmus+ spolupracují součásti Slezské univerzity v Opavě s více než čtyřmi desítkami vysokých škol a univerzit po celém světě. Matematický ústav v Opavě teď tuto možnost rozšířil o velmi zajímavou novinku – univerzitu v norském městě Tromsø až za polárním kruhem.

V říjnu loňského roku  se do Norska vypravil David Slosarczyk, pracovník Matematického ústavu, kterého můžeme nejčastěji zastihnout ve specializované laboratoři pro 3D tisk.

„Spolupráce s University of Tromsø, neboli The Arctic University of Norway v Tromsø, je teprve na svém začátku. Já jsem tam byl vyslán, abych navázal osobní kontakty a zjistil možnosti studijních a pedagogických pobytů studentů a zaměstnanců Matematického ústavu a případné kooperace ve vědecké a výzkumné oblasti,“uvedl ke své desetidenní cestě David Slosarczyk s tím, že se podařilo doladit vzájemné představy o realizaci pobytů. Dodal, že původní myšlence vyslání prvních opavských matematiků už v letním semestru nic nebrání.

V současné chvíli tedy mají reálné tvary spolupráce při výměnných pobytech s univerzitou v Tromsø pouze studenti a akademici z opavského Matematického ústavu, ale budoucí spolupráce by teoreticky měla být logickým vyústěním situace.
 
Vycestovat v rámci programu Erasmus+ David Slosarczyk z vlastní zkušenosti doporučuje. „Je to obrovská příležitost, kdo má tu možnost, rozhodně by měl Erasmus v rámci studia zkusit. V zahraničí člověk pozná jinou mentalitu a kulturu tamního národa, nahlédne do odlišných forem vzdělávání, může získat cenné kontakty a samozřejmě zážitky, které mu už nikdo nevezme. Já vdobě svého studia absolvoval Erasmus v portugalském Lisabonu a tvrdím, že šlo o skvělé období,“ konstatuje matematik.

Autor: Jakub Plaskura

………………………………………………….............................................……………

University of Tromsø
byla založena v roce 1962, je třetí největší univerzitou v Norsku, má celkem osm fakult a její pracoviště najdeme v deseti městech napříč Norskem – největší jsou vedle Tromsa ve městech Alta, Narvik a Harstad. Celkový počet studentů dosahuje čísla 15 500 a počet zaměstnanců 3 300. V široké škále studijních oborů převládají přírodovědné, v nabídce jsou ale obsaženy všechny klasické předměty z oblasti zdravotnictví, sociálních věd, školství a humanitních věd, vědy a techniky, ekonomie, práva, sociální práce, cestovního ruchu, sportu a výtvarného umění. Najdeme zde i několik významných oborů vycházejících z polohy univerzity na severu planety a věnujících se klimatologii, životnímu prostředí či třeba původnímu obyvatelstvu severu. Vedle toho zde ale mohou zájemci studovat obory z oblasti např. letectví a kosmonautiky.

Samotné město Tromsø najdeme na severu Norska. Bývá také označované jako Paříž severu a může se pyšnit hned několika NEJ díky své poloze. Je tu údajně nejsevernější botanická zahrada světa, totéž platí i o pivovaru Mack a také zdejší univerzita se může pyšnit primátem té nejseverněji položené na světě. Aby také ne, město leží mnoho kilometrů za polárním kruhem a milovníci drsnější skandinávské zimy a severské literatury si přijdou na své. Partnerskými městy jsou třeba chorvatský Záhřeb, ruský Murmansk či palestinská Gaza.


Univerzitní campus v Tromsø. Foto: University of Tromsø Univerzitní campus v Tromsø. Foto: University of Tromsø


Momentka z polárního kruhu. Foto: David Slosarczyk Momentka z polárního kruhu. Foto: David Slosarczyk