Nejnovější díl pořadu Dobré vědět se věnuje zatmění Měsíce

• Martin Kůs
  • 18.01.2019
OPAVA – Nejnovější díl pořadu Dobré vědět se věnuje zatmění Měsíce. Je to poprvé, kdy vedle podpory Slezské univerzity v Opavě, přesněji oddělení Multimediálních technik Ústavu fyziky, vznikl za podpory Ústavu astronomie Akademie věd České republiky. Ta o něm mimo jiné informovala ve svém aktuálním zpravodaji.

„Tématem nového dílu je blížící se zatmění Měsíce, které bude 21. ledna 2019 a bude na dlouhou dobu poslední, které uvidíme z území České republiky. Ve videu jsme se pokusili odpovědět na otázky např. jak vzniká či proč je tak vzácné, ale vedle toho se podíváme i na různé pověsti a zajímavosti, které se k zatmění nejbližšího souputníka planety Země ve vesmíru váží,“ uvedl k pořadu jeho tvůrce Jiří Dobrý.

I když video šířené po youtube kanálu fundovaně odpovídá na řadu vědeckých otázek, svou koncepcí a využitými filmařskými postupy je určeno především pro širokou veřejnost, například žáky základních a středních škol. Jiří v pořadu hovoří o vědě slovy “normálního“ člověka, vedle vážných vědeckých pojmů zapojuje i humor a jeho styl komunikace navozuje pocit, že divák si s ním povídá. Jiří nenudí, a přesto poučuje. Bonusem pak je třeba to, že autor je také fotografem, a tak divákům poradí, jak takové zatmění Měsíce správně a dobře fotit.

Představovat cyklus populárně naučných videí Dobré vědět bude nejspíše oním nošením dříví do lesa. Ale přece se také říká, že opakování je matka moudrosti. Tak tedy: Dobré vědět jsou malometrážní videopořady studenta Ústavu fyziky Slezské univerzity v Opavě Jiřího Dobrého. Zaměřují se na nejrůznější vědecká témata s dominací otázek a odpovědí okolo astronomie. To Jiří Dobrý potvrdil i jednom z předchozích rozhovorů, kdy dodal, že své pořady chce postupně tematicky rozšiřovat o další obecnější otázky týkající se například budoucnosti lidstva, úvahy o mimozemských civilizacích nebo o virtuální realitu, ale také se chce věnovat lehčím tématům, jako jsou vědeckofantastické filmy a jejich chyby nebo počítačovým hrám s tématikou fyziky a kosmických letů.

Aktuální díl věnovaný zatmění Měsíce si můžete pustit zde.

Skreenshot z aktuálního pořadu Dobré vědět. Skreenshot z aktuálního pořadu Dobré vědět.