Co by kdyby živě z Animefestu o zombie a jiných apokalypsách

  • Lukáš Wicha
  • 29.05.2024
V nejnovějším díle, který se uskutečnil živě na Animefestu 2024 v Brně, jsme se zaměřili na přežití po kolapsu civilizace, jak ji známe. Tématem totiž bylo „Co by kdyby nastala apokalypsa?“ Třeba ta zombie nebo jaderná. Jak byste přežívali, co byste si uměli sami vyrobit? Uměli byste poskytnout základní první pomoc bez léků? Na tyto a další otázky odpovídali armádní specialista na zbraně hromadného ničení Adam Bosák a instruktor kurzu přežití Petr Ryšavý. Diskuzi tradičně moderoval Martin Rota a přítomen byl také náš dvorní fyzik a popularizátor vědy Jan „JaRon“ Tomaštík.

Text: Petra Hušková

V současném světě, kde se zdá, že každodenní život je plný jistot, nás občas překvapí scénáře, které nám připomínají naši zranitelnost. Jedním z takových scénářů je hypotetická zombie apokalypsa. Představte si, že by se ve Švédsku objevila jedna zombie a za pouhých sedm hodin by nákazu rozšířila na celý stát. Jak bychom se na něco takového měli připravit a jaké by to mělo důsledky? A nebyli by nakonec nebezpečnější přeživší lidé než po mozcích lačnící nemrtví?

Další téma, které diskutující otevřeli bylo přežití jaderného útoku. Jen pro představu: Rusko má ve svém arzenálu 1 700 jaderných hlavic. Preppeři – lidé, kteří se intenzivně připravují na katastrofické scénáře – kladou důraz na soběstačnost, tvorbu zásob a osvojování si dovednosti klíčových pro přežití kolapsu společnosti. A neméně důležité bude ve světě sužovaném absencí jakýchkoli civilizačních vymožeností, hladomory a rabujícími tlupami přeživších rovněž navazování společenských vazeb. Přežití apokalypsy je totiž mnohem snazší, pokud máme kolem sebe přátele, na které se můžeme spolehnout a na důležitosti tak nabývá také otázka „Co mají lidé po kapsách?“ Každodenní předměty se mohou stát klíčovými nástroji přežití. Mobilní telefon, KPZ (krabička poslední záchrany), kompas, zápalky či kondom coby provizorní vak na vodu – všechny tyto věci mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Nicméně nemusíme hned zacházet do extrémů ­– existuje spousta reálnějších hrozeb, na něž bychom měli být připraveni, jako jsou například rozsáhlé blackouty, vichřice, tornáda nebo konvenční války. Naše schopnost přežít jakýkoli krizový scénář totiž závisí na naší připravenosti, dovednostech a schopnosti spolupracovat s ostatními.

Více o pořadu Co by kdyby:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Tento zajímavý a inovativní pořad vzniká od samého začátku díky podpoře Slezské univerzity, což je velmi pozitivní zpráva pro celou vědeckou komunitu a širokou veřejnost. Univerzita tímto podporuje popularizaci vědy a techniky a zároveň vzdělávání a rozvoj obecného vědomí o vědeckých otázkách. Díky této podpoře může pořad Co by kdyby nabídnout divákům zajímavé a inovativní přístupy k různým vědeckým tématům a přiblížit tak veřejnosti důležité vědecké poznatky.