Nové Co by kdyby tentokrát o zoologických zahradách

• Lukáš Wicha
  • 20.05.2024
Další díl oblíbeného pořadu Co by kdyby zcela ovládly zoologické zahrady. Pozvání tentokrát přijali ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák a jeho kolegyně Jana Pluháčková. Moderátor Martin Rota se již tradičně snažil nahlédnout na pokraj vědeckých hypotéz a hledal odpovědi na absurdní otázky. Proč jsou zvířata chlupatá? Jaké je zvíře nejroztomilejší? Jaký je Váš nejoblíbenější dinosaurus? Zásadní otázka však zněla: „Co by kdyby neexistovaly zoo?“

Text: Petra Hušková

Lidem stačilo několik málo tisíciletí k tomu, aby zcela vyhubili tisíce živočišných druhů a zoologická zahrada je podle slov Jiřího Nováka taková mini archa. V ostravské zoo je například sedm druhů, které se v přírodě již vůbec nevyskytují. Zoologické zahrady umožňují pozorování a výzkum zvířat, jež ve volné přírodě nejsou možné, jakož i edukaci návštěvníků. Další nedílnou, ne-li nejdůležitější součástí funkce zoologických zahrad je repatriace živočichů. Věděli jste například, že Zoo Ostrava daruje z každé prodané vstupenky 3 koruny organizacím zabývajícím se přípravou přirozených podmínek pro zvířata, která mají být vypuštěna zpět do přírody.

Další téma, které jsme otevřeli byla invaze a přirozená migrace zvířat a lidí v průběhu času. Hovořili jsme o době, kdy vznikl pevninský most Beringie, který spojoval Asii a Severní Ameriku a přes který se například dostaly kočkovité šelmy do Ameriky. Tyto pevninské mosty tak způsobily invazi zvířat a lidí napříč kontinenty. Otázkou tedy je, co by kdyby tato invaze neproběhla? Podle našich hostů by příroda byla rozhodně pestřejší a zdravější. Dnes probíhají nájezdy nových druhů jinými způsoby. Co myslíte, že se děje v lodní přepravě, kdy lodě v rámci vytížení převážejí vodu z kontinentu na kontinent? A co budování průplavů?

Nejinvazivnějším druhem je však rozhodně člověk. Kdy lidé přijmou zodpovědnost? A co náš komfort a morálka? Teprve ve chvíli, kdy určitý druh vyhyne, vidíme důsledky našeho působení – dochází ke zpřetrhání vazeb a hrozí zborcení celého systému. Naštěstí v přírodě funguje autoregulační systém. Člověk se coby nejinvazivnější druh jednou přemnoží a pak nás to dožene.

A co by kdyby vládly světu zoo? Kdyby zoologické zahrady vládly světu, chránily a umožňovaly by genetickou rozmanitost a zajišťovaly repatriaci tím, že by mohly ovlivňovat prostředí, kam se zvířata navracejí, což je momentálně největší problém. A v takovém případě, jak se naši hosté shodli, by pak již zoologických zahrad nebylo ani potřeba.

Pokud se chcete o tématu dozvědět více a zajímá vás, jak zní například odpovědi na otázky „Co tedy jednou na Zemi uvidí mimozemšťan?“¨nebo „Kde bude žít lední medvěd a všechny bakterie a viry z permafrostu, až roztaje Arktida?“, poslechněte si celý díl. Na YouTube kanálu Co by kdyby pak najdete i všechny předchozí díly.

Více o pořadu Co by kdyby:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Tento zajímavý a inovativní pořad vzniká od samého začátku díky podpoře Slezské univerzity, což je velmi pozitivní zpráva pro celou vědeckou komunitu a širokou veřejnost. Univerzita tímto podporuje popularizaci vědy a techniky a zároveň vzdělávání a rozvoj obecného vědomí o vědeckých otázkách. Díky této podpoře může pořad Co by kdyby nabídnout divákům zajímavé a inovativní přístupy k různým vědeckým tématům a přiblížit tak veřejnosti důležité vědecké poznatky.