Film našeho pedagoga Petra Jančárka jde do kin

• Lenka Kendeová
  • 12.02.2024
Dlouho očekávaný film "Tady Havel, slyšíte mě?“ z dílny našeho pedagoga Petra Jančárka putuje do kin. Přináší unikátní pohled na poslední léta života bývalého prezidenta Václava Havla. Zkušený režisér Petr Jančárek, který byl po dlouhá léta Havlovým osobním kameramanem, zúročil jejich úzký vztah nejprve v trilogii Václav Havel, Praha – Hrad, dokumentující Havlovo federální prezidentské období, nový film nahlíží na tři poslední exprezidentovy životní roky. V kinech jej uvidíte již od 11. dubna 2024.
Celovečerní dokument Tady Havel, slyšíte mě?”  nabízí pohled na různé aspekty života Václava Havla, od jeho role uznávaného dramatika a vězně svědomí po respektovaného státníka a plachého režiséra. Snímek je nejen poctou jeho odkazu, ale také zamyšlením nad tématy stárnutí a odcházení velkého muže.

Petr Jančárek není pouze pedagogem studijního programu Multimediální techniky, ale také zkušeným kameramanem, který strávil mnoho let prací na dokumentech a celovečerních filmech. Jeho portfolio obsahuje desítky filmových děl, přesto však největší pozornost vzbuzuje jeho spolupráce s Václavem Havlem v letech 2003 až 2011. Právě v závěru této prezidentovy životní etapy vznikly dosud nepublikované záběry, které jsou základem nového dokumentu.

Petr Jančárek hovoří o spolupráci s touto velkou osobností světového formátu s velkým respektem: "S Václavem Havlem jsem začal spolupracovat v roce 2003. Naše vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra ze strany Václava Havla a moje absolutní zodpovědnost vůči němu." Právě tato důvěra a otevřenost umožnily sběr unikátního materiálu pro vznik celovečerního dokumentu.

Film „Tady Havle, slyšíte mě?“ byl zatím v předpremiéře uveden pouze při slavnostním zahájení festivalu Ji. hlava v říjnu minulého roku. Od 11. dubna 2024 bude uváděn v běžné síti kin.

Jsme pyšní, že máme v týmu, který své bohaté znalosti předává našim studentům, tak talentovaného tvůrce, jako je Petr Jančárek, a těšíme se na to, jak jeho film osloví diváky po celé republice a snad i v zahraničí.

Velmi zajímavý rozhovor s Petrem Jančárkem vedla naše absolventka Erika Zlamalová pro Echo24.cz, jehož šéfredaktorem je také absolvent naší univerzity Dalibor Balšínek.