Chceme-li sklízet, musíme zasadit!

  • Karin Martínková
  • 09.11.2023
Neviditelná semínka jsme zaseli již před dávnější dobou, kdy Slezská univerzita zahájila proces úsilí o začlenění do tzv. Evropské univerzity. Intenzivní, několikaletá práce se vyplatila, letos v červnu přišla skvělá zpráva: Aliance devíti evropských univerzit STARS EU, jejíž součástí je i naše univerzita, získala ve výzvě programu Erasmus+ "Evropské univerzity" čtyřletý grant v celkové výši 12,4 mil. EUR! Nyní se již práce v mezinárodních týmech úspěšně rozbíhají. Symbolika kolektivní péče vedoucí ke společnému růstu v mnoha oblastech byla v aktuálních chladnějších podzimních dnech demonstrována vysazením cibulek tulipánů, které na jaře vykvetou ve formaci loga aliance STARS EU.

Text: Karin Martínková
Foto: Matěj Smékal

Kdo chce sklízet, musí zasít. Tuto sice známou, avšak od úsvitu věků lidstva neměnnou pravdu se rozhodlo jednotně vizualizovat všech devět evropských univerzit spojených společnými projekty v alianci STARS EU zasazením cibulek tulipánů. Na jaře tak v podobě loga STARS EU vykvetou tulipány jak v zemi koordinátorské Hanze University of Applied Sciences v Nizozemsku, tak ve Španělsku (University of La Laguna), Portugalsku (Polytechnic Institute of Bragança), Německu (Bremen University of Applied Sciences), Francii (University of Franche-Comté), Albánii (Aleksandër Moisiu University of Durrës), Švédsku (University West), Polsku (Cracow University of Technology) a pochopitelně i v Opavě, sídle Slezské univerzity.

Sázení evidentně probíhalo jak se značnou zkušeností a fortelem, tak i s dobrou náladou. Ruce k dílu při sázení cibulek přiložil i doc. Tomáš Gongol, rektor naší univerzity a prof. Daniel Stavárek, prorektor pro vědu a zahraniční styky, univerzitní lídr projektu Evropské univerzity. Oba univerzitní představitele jsme požádali o zodpovězení jedné otázky pro každého, a to jedinou odpovědí:

Otázka pro rektora doc. T. Gongola: Co symbolizují tyto květy a jejich zasazení pro Slezskou univerzitu?
Odpověď: "Cibulky tulipánů jsou symbolem růstu nás všech zapojených univerzit do aliance STARS EU a já věřím tomu, že na jaře vykvetou v mnoha barvách."

Otázka pro prorektora prof. D. Stavárka: Proč je důležité být součástí STARS EU?
Odpověď: "Slezská univerzita tím získává osm skvělých zahraničních partnerů." 

Do sázení se přišel mimo jiných zapojit i jeden z našich zahraničních Erasmus studentů, Hugo Grajda, který k nám přijel studovat na Fakultu veřejných politik z Cardinal Stefan Wyszynski University ve Varšavě a jehož myšlenka akce velmi zaujala. Na jaře tedy v prostoru vnitřního dvora univerzitní budovy na Hauerově ulici pokvete symbol internacionalizace Slezské univerzity v pravdě s mezinárodních dotekem.

#inspirujemekrustu

Podívejte se na reel z akce