Letošní Noc vědců potvrdila: Hoříme pro vědu!

• Karin Martínková
  • 05.10.2022
Planout nadšením pro vědu lze přeneseně i doslova. Obojí si vyzkoušeli účastníci naší letošní Noci vědců. Univerzitní odměnou za pečlivě připravovaný program, který nabídl na tři desítky programových bodů v Opavě a pět nově i v Karviné, byl více než dvojnásobný počet letošních návštěvníků v porovnání s loňským rokem. Své zájemce si našly všechny nabídnuté aktivity, mnoho návštěvníků navštívilo více programových položek. Největšímu náporu čelilo v Opavě promítání v Unisféře, detektivní fyzikální hra a virtuální realita, v Karviné gastroshow molekulární kuchyně. Všichni účastníci si pak nadšeně užili propagační Bertíkovy fazolky, do kterých univerzitní organizátoři přimíchali několik netradičních příchutí.

Text: Karin Martínková
Fotografie: Štěpán Bajt a Lenka Přečková

Letošní Noc vědců byla pro naši univerzitu mimořádná, a to nejen proto, že se soustředěným úsilím všech univerzitních součástí podařilo vytvořit atraktivní programovou nabídku, ke které se naše Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné přidala samostatným programem ve svém sídle, ale také počtem návštěvníků, který nabídnutá představení vědy „naživo“ zlákal k návštěvě. Zájem cca 1700 účastníků, kteří univerzitní program navštívili fyzicky (dalších více než 6500 zhlédnutí mělo online video) na jednu stranu organizátory velmi potěšil, na stranu druhou napjal některé univerzitní kapacity k prasknutí. Přestože podle zpětných vazeb, poskytnutých prostřednictvím vyplněných dotazníků, tento fakt naprosté většině návštěvníků nevadil, organizátoři jsou si této skutečnosti vědomi a promítnou ji do svých úvah a plánů pro příští rok.

Pravdou je, že téma letošní Noci vědců – Všemi smysly – bylo z hlediska atraktivity pro účastníky velmi dobře vybráno. Vždyť pomocí našich pěti smyslů zkoumáme svět doslova od narození (a vlastně ještě i před ním!).  Kdo by si tedy nechtěl dopřát zážitky ještě nepoznané? Ať už si návštěvníci trénovali zrak (tajemný 3D oceán, fotky bez foťáku i bez mobilu, animované filmy, identikace bankovek), zkoušeli hmat (fidgeting nejen pro děti), testovali čich (smradem jeden druhému protimyslnosti nečiň), dráždili chuť (ochutnávky koláčů napříč českými zeměmi, molekulární kuchyně), zkoumali a učili se všemi svými smysly najednou (multismyslová stimulace Snoezelen, hospodský kvíz, smyslové vnímání u seniorů, hodnocení smyslů u novorozenců, vnímání pohybu, marketing všemi smysly), dozvídali se o smyslech umělých (smysly robotů, smysly pro pozorování vesmíru) či si smysly naopak nechali šálit (virtuální realita, pokusy ve spolupráci s Mendelovým gymnáziem v Opavě), všichni si večer s vědou a vědci na Slezské univerzitě užili! Věříme, že k SMYSLUPLNĚ strávenému večeru přispěly i drobné dárky, které si organizátoři pro návštěvníky připravili, kdy největší ohlas měly Bertíkovy fazolky, mezi jejichž běžnou sladkou a kyselou ovocnou příchuť organizátoři přimíchali i příchutě neobvyklé, které opravdu zdatně testovaly odvahu i výdrž návštěvníků malých i velkých!

Hodnotíme-li letošní Noc vědců, nemůžeme nezmínit také premiéru nového typu vědeckopopulárního pořadu „Cobykdyby“, který si vymyslel náš absolvent a režisér Aleš Brunclík.  Pozval do něj jak seriózní vědce z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity (RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., RNDR. Arman Tursunov, Ph.D.), tak youtubery a influencery, jimž není nic svaté a žádná otázka tabu (Martina Rotu, JaRon Vědátora Tomáštíka a Jirku Dobrého z Dobré vědět) a právě tento večer odvážně odstartoval jeho produkci současně online i před živým publikem. Na záznam se můžete podívat zpětně a přihlásíte-li se k odběru novinek, slibujeme, že tento formát popularizace vědy na pomezí diskuse a show bude za podpory naší univerzity pokračovat a bude se na co těšit!

Slezská univerzita a její organizátorský tým děkují všem návštěvníkům a slibují, že se i nadále budou snažit plnit výzvu zhuštěnou v jednom dotazníku vepsáním „jste úžasní, jen tak dál“ tím, že více než pochvalu budou tuto zpětnou vazbu vnímat jako svůj závazek vůči veřejnosti.

Bertíkovy fazolky Bertíkovy fazolky
pokusy Mendelova gymnázia u Brain Fitness pokusy Mendelova gymnázia u Brain Fitness
Život je základní podmínkou používání smyslů Život je základní podmínkou používání smyslů
Kdo si hraje, nezlobí, platí i pro rektory Kdo si hraje, nezlobí, platí i pro rektory
Mezi nějvětší lákadla patřilo promítání v Unisféře Mezi nějvětší lákadla patřilo promítání v Unisféře
Drony a roboti nesměli chybět Drony a roboti nesměli chybět
Když některý ze smyslů chybí Když některý ze smyslů chybí
V multismyslové místnosti Snoezelen V multismyslové místnosti Snoezelen
Na smysly je třeba soustředění Na smysly je třeba soustředění
Zamířit a virtuálně PAL Zamířit a virtuálně PAL
V temné komoře: fotky bez foťáku V temné komoře: fotky bez foťáku
Cobykdyby se k Zemi řítila černá díra? Cobykdyby se k Zemi řítila černá díra?
Pohyb všemi smysly Pohyb všemi smysly
Přednáška v Karviné Přednáška v Karviné
Ochutnávka molekulární gastronomie Ochutnávka molekulární gastronomie
Testování bankovek Testování bankovek