Poběžte s námi a Zoo Ostrava pro loskutáky!

• Adam Poštolka
  • 04.08.2022
Slezská univerzita vás v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava zve k účasti na již 3. společném charitativním běhu. Prostředky, vybrané ze startovného, tentokrát poputují na záchranu ohrožených loskutáků niaských. Výtěžek akce bude z větší části určen na záchranu poslední populace loskutáků niaských ve volné přírodě prostřednictvím přímé ochrany před pytláky v Indonésii. Charitativní běh pro všechny věkové kategorie se uskuteční v pátek 26. srpna v areálu Zoo Ostrava.

Autor: Adam Poštolka

Charitativního běhu se mohou zúčastnit všichni zájemci bez ohledu na věk a výkonnost, od rodičů s dětmi v kočárku až po prarodiče. Nejedná se o závod, trasu je možné i ujít!  Na výběr jsou tratě dlouhé 480 m, 2,5 km a 5 km. Účastníky charitativní akce čeká běh po stezkách v Zoo Ostrava, druhé největší zoo v České republice, a to po zavírací době od 18 hodin. Na běh je nutné se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek, počet přihlášených účastníků je omezen na počet 1200. Všichni studenti a zaměstnanci Slezské univerzity, kteří se rozhodnou tuto charitativní myšlenku podpořit a aktivně se zúčastní běhu, budou univerzitou navíc odměněni originálním sportovním dárkem. Zkrátka ale nepřijde žádný z účastníků běhu.

Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude použita pro potřeby záchranného projektu organizace Lestari pro loskutáky niaské přímo v Indonésii, zejména pak na ochranu území, na němž loskutáci žijí, před pytláctvím. Důvodem je zejména fakt, že se po pandemické krizi na ostrově Nias vlivem obrovského tlaku pytláckých skupin bohužel znovu rozbujel ilegální obchod s loskutáky, jejichž populace dnes čítá méně než 200 jedinců! Zbylá část výtěžku připadne Zoo Ostrava.

Slezská univerzita započala spolupráci se Zoo Ostrava v roce 2018 formální adopcí samičky orla královského (v návaznosti na slezskou orlici, kterou symbolicky nese ve své značce). Již tímto aktem se Slezská univerzita zařadila do širší rodiny souručenství, která spojuje angažované lidi, kteří se snaží zlepšit život kolem sebe. Touto filozofií se Slezská univerzita snaží řídit a žít, takovým lidem fandí a podporuje je. V roce 2021, kdy se běželo pro luskouny, běžci ze Slezské univerzity na jejich záchranu přispěli 7.544 Kč. Kolik "vyběháme" letos, je na nás všech!

Pro všechny, kdo přiloží nohu k dílu a dorazí na Běh Zoo Ostrava pro loskutáky, připraví Slezská univerzita také již tradičně skvělé osvěžení i zdroj energie před sportovním výkonem. Náš letošní drink je inspirován nejen domovem tohoto ohroženého jedince, kterým je ostrov Nias u západního pobřeží Sumatry, ale i oblíbeným tropickým ovocem tohoto přátelského a zpěvného opeřence, který je výjimečný svou schopností mluvit. Další dárky pak účastníci charitativního běhu obdrží od Zoo Ostrava.

Těšíme se na setkání na trati!

Kompletní informace k akci lze najít na: http://www.behzooostrava.cz/

Účastníci z řad Slezské univerzity získají informace také zde: loskutaci.slu.cz

Loskuták niaský se řadí mezi nejkrásnější druhy ptactva. (zdroj: web ZOO Ostrava) Loskuták niaský se řadí mezi nejkrásnější druhy ptactva. (zdroj: web ZOO Ostrava)
Pro svou družnou povahu jsou vyhledávaným mazlíčkem. Chov v kleci a bez partnera je však pro společenského a létavého tvora strádáním. (zdroj: web ZOO Ostrava) Pro svou družnou povahu jsou vyhledávaným mazlíčkem. Chov v kleci a bez partnera je však pro společenského a létavého tvora strádáním. (zdroj: web ZOO Ostrava)

Loskutáci jsou pestře opeření ptáci. Jejich peří je černé s výrazným zeleným a fialovým leskem. Na tvářích a týlu mají holé, masité a jasně žluté laloky, které krásně konturují oranžový zobák. Loskutáci jsou velmi společenští ptáci. Ti nejnadanější jedinci se naučí „mluvit“ lépe než papoušek žako. To je také důvod, proč jsou vyhledávaným artiklem různých pašeráků a obchodníků se zvířaty. A právě proto jejich počty ve volné přírodě tak razantně klesají.