Zástupci ITF byli nominováni v prestižní soutěži

• Jakub Plaskura
  • 28.07.2022
Institut tvůrčí fotografie (ITF) je na prahu dalšího prestižního ocenění. V nominaci na Cenu za nejlepší dokumentární knihu 2022 má Slezská univerzita díky tvářím ITF hned čtyřnásobné zastoupení. O vavříny ve zmíněné soutěži budou usilovat Ondřej Durczak v tandemu s Jiřím Siostrzonkem, Dita Pepe a Kateřina Sýsová se svými projekty, ať už jako jednotlivkyně či ve spolupráci s jinými tvůrci.

Autor: Jakub Plaskura

Publikace Ondřeje Durczaka Bruntálsko. Alternativní fotografický průvodce, na které spolupracoval rovněž s pedagogem ITF Jiřím Siostrzonkem je mezi 30 vybranými tituly, ze kterých se bude vybírat vítěz Ceny za nejlepší dokumentární knihu 2022. Své tituly mají v soutěži ale také Dita Pepe, která se pokusí proměnit hned dvě nominace. Jedním z jejích soutěžních titulů je kniha Hranice lásky a druhá nese název Hlasy žen: Austrálie, na které se podílela společně s Barborou Baronovou. Čtvrtým titulem do party nominonavých, které vychází z fotografického řemesla ITF je kniha Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů, na které spolupracovala studentka navazujícího magisterského studia ITF Kateřina Sýsová.

Jak už bylo řečeno, celkem je nominovaných 30 dokumentárních knih, ze kterých odborná porota vybere do finálního výběru 10 nejlepších publikací. Vítězná kniha bude známa koncem října, kdy bude vyhlášena na 26. MFDF Ji.hlava konaném 25. - 30. října 2022. Všem našim nominovaným držíme palce!

NĚCO MÁLO O SOUTĚŽI:

Cena za nejlepší dokumentární knihu pomáhá šířit povědomí o knižní dokumentární tvorbě, jak ji laická veřejnost tolik nezná. Jedná se o podporu neotřelé tvorby a opomíjeného kulturního směru. Cílů této ankety je hned několik. Podporuje autory, autorky i nakladatelství věnující se dokumentárním knihám. Všechny, nejen nominované, soutěžní publikace budou zařazeny do knižního fondu Centra dokumentárních filmů v Jihlavě. Cílem soutěže je totiž mimo jiné i postupné utváření knihovny a databáze dokumentárních knih.

Obálka knihy O. Durczaka a J. Siostrzonka (Zdroj: fb O. Durczaka) Obálka knihy O. Durczaka a J. Siostrzonka (Zdroj: fb O. Durczaka)