Chile čeká pokračování! Tentokrát "Na Kanárské ostrovy za zatměním Měsíce"

  • Adam Poštolka
  • 13.05.2022
Ve stejném složení, v jakém jsme natočili film "Do Chile za zatměním Slunce", jsme vyrazili natáčet úplné zatmění Měsíce na Kanárské ostrovy. Není to taková exotika jako jižní Amerika, ale o to spíše můžeme divákovi známou turistickou destinaci ukázat v úplně jiném světle. Na Tenerife i na ostrově La Palma se nachází velké astronomické observatoře, na kterých zkoumají okolní vesmír i čeští vědci.

Autor: Jiří Dobrý

Naše cesta začne na Slunečním dalekohledu Gregor, na kterém čeští astronomové s kolegy z několika dalších zemí zkoumají sluneční erupce a výrony koronální hmoty, čímž se snaží přijít na kloub jejich předpovídání. Mimo jiné i proto, že tyto úkazy mohou značně ovlivnit kosmické sondy, vesmírné stanice, ale i energetickou síť a počítače na Zemi.

A energetika bude také částečně tématem našeho nového filmu. Po ostrovech budeme cestovat elektrovozem Fiat 500e, čímž si určitě přihrajeme nejedno dobrodružství, protože elektromobilita je stále teprve v plenkách a také si nechceme cestu jen tak ulehčovat.

V pátek 13. května se vydáme trajektem na ostrov La Palma, ale jelikož v toto smolné datum pravděpodobně trajekt zasáhne ledovec nebo přinejmenším zabloudí na jiný ostrov, tak provedeme test rituálů pro štěstí. Pokud trajekt v pořádku dorazí do cíle, můžeme prohlásit rituály za funkční.

To hlavní však nastane 16. května v brzkých ranních hodinách. Úplněk ztmavne a zrudne, protože na něj vrhne svůj stín Země. Tento unikátní úkaz ještě mnoho let nebude možné z našeho území sledovat. Případně jen s malou šancí na pěkné a jasné počasí. Na Kanárech je samozřejmě obvykle velice jasné počasí, a proto se zde staví ony obří teleskopy. To samé však platí i pro Chile, a přece jenom nás tam počasí málem vytrestalo.

Kanárská riviéra a tropické teploty jsou v mnohém zkouškou i pro elektrický Fiat (Zdroj: Jiří Dobrý) Kanárská riviéra a tropické teploty jsou v mnohém zkouškou i pro elektrický Fiat (Zdroj: Jiří Dobrý)
Pro další čerstvé informace z road tripu sledujte kanál Dobré vědět (Zdroj: Jiří Dobrý) Pro další čerstvé informace z road tripu sledujte kanál Dobré vědět (Zdroj: Jiří Dobrý)