Roman Vondrouš z ITF obdržel prestižní mezinárodní cenu

• Jakub Plaskura
  • 11.05.2022
Světlo je pro fotografa jako paleta s barvami pro malíře. Atmosféru a kouzlo okamžiků, které se už nedají zopakovat, nám pomáhá uchovat právě fotografie. Umění špičkových fotografů na profesionální úrovni je celosvětově oceňováno v soutěži Sony World Photography Awards, která je vnímaná jako obdoba filmových Oscarů. Doktorand a také pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě Roman Vondrouš se v konkurenci 496 tisíc fotografií z 211 zemí ve své kategorii Sport umístil na úctyhodném 3. místě.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Snímky fotbalových fanoušků, kteří na štaflích přes plot sledují zápas klubu Bohemians 1905, zaujaly porotu velké mezinárodní fotografické soutěže. Scéna z období pandemie, kdy celý svět bojoval s koronavirem, v sobě nese až neuvěřitelnou hodnotu lidské touhy vrátit se do normálního života, byť se může zdát, že zajít si na fotbal je pro někoho banální, ovšem covid ledasco změnil. Série fotografií Romana Vondrouše tak zachycuje oddanost fanoušků svého klubu, kteří se vládními opatřeními nenechali odradit. Když nemohli navštívit svůj oblíbený a kultovní stadion Ďolíček, přinesli si na zápas alespoň vlastní žebříky, aby utkání mohli sledovat přes plot.

Vyhlášení letošních vítězů si můžete prohlédnout také na videu, které zveřejnila Světová fotografická organizace zde. Romanu Vondroušovi gratulujeme.

Do tohoto snímku se R. Vondroušovi vkradla i opavská stopa. Náš klub SFC totiž zrovna hrál na stadionu Bohemians (Foto: R. Vondrouš) Do tohoto snímku se R. Vondroušovi vkradla i opavská stopa. Náš klub SFC totiž zrovna hrál na stadionu Bohemians (Foto: R. Vondrouš)
Několik skalních fandů hltá fotbalové utkání (Foto: R. Vondrouš) Několik skalních fandů hltá fotbalové utkání (Foto: R. Vondrouš)
Fanoušky většinou neodradilo ani mrazivé počasí (Foto: R. Vondrouš) Fanoušky většinou neodradilo ani mrazivé počasí (Foto: R. Vondrouš)

Roman Vondrouš je český profesionální reportážní fotograf pracující jako fotoreportér pro Českou tiskovou kancelář. Absolvoval magisterský program na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a pokračuje zde v doktorandském studiu. Je držitelem celé řady ocenění (např. Czech Press Photo nebo World Press Photo). Ze sportů fotografuje především dostihový závod Velká pardubická.