Květen už je v plném proudu, Opavský Majáles klepe na dveře!

• Jakub Plaskura
  • 05.05.2022
Opavský Majáles 2022 je tady! Něco je stejné, něco se oproti předchozím ročníkům změní. Zůstává místo, kde se majálesové radovánky posledních let vždy konaly. Opět tak budete moci zavítat do Městských sadů na Open Air, jak jej znáte. Loni jsme však zažili covidovou výjimku, kdy se na parkovišti u víceúčelové haly roztančila auta v majálesových rytmech díky historicky prvnímu opavskému autokoncertu. Letos už bude Opavský Majáles znovu v „offline“ režimu ve dnech 12. až 14. května. A na co se můžete těšit? Popovídali jsme si s hlavní organizátorkou Lucií Zelinkovou ze Studentské unie Slezské univerzity v Opavě.

Autor: Jakub Plaskura

Nejen pohupováním do rytmu pod pódiem 14. května živ bude majálesový návštěvník. Opavský Majáles si nadále drží svou tradici, že kromě samotného Open Airu může kdokoliv z univerzity i široká veřejnost navštívit také Divadelní (12. května) a Literární den (13. května). O to nejzásadnější z obou doprovodných dnů se s námi Lucie Zelinková podělila. „Bude k vidění improvizace v zrcadlovém sále na Hauerově ulici našich dvou studentek Kulturní dramaturgie v divadelní praxi, dále potom slam poetry, ale také tradiční křest našeho sborníku Artemisia, kde se realizují naši studenti svými literárními příspěvky. Můžete se těšit třeba taky na Karolínu Zoe Maixnerovou a její skvělou besedu Literární hysterie.“

Vrcholem každého majálesu je pochopitelně samotný Open Air, ke kterému se Lucie Zelinková rovněž vyjádřila. „Musím říct, že organizace letošního ročníku byla velmi strastiplná. Bohužel se ještě někdy v únoru složitě odhadovalo, zda budou platit nějaké covidové restrikce, takže i s myšlenkou na zkušenosti posledních dvou let jsme byli v tomto ohledu velmi obezřetní a zdrženlivější. Přesto se nám podařilo do Opavy přilákat Ventolina, vycházející hvězdičku Sofiana Medjmedje nebo skupinu Fast Food Orchestra. Součástí Open Air bude tradičně i sekundární stage, kterou tentokráte bude zaštiťovat společnost Red Bull. V rámci doprovodného programu se bude vyhlašovat král a královna letošního majálesu a také nová Tvář Slezské univerzity v Opavě.“

Kromě samotného hudebního programu bude na místě připravena i Teva family zóna. Jak už z názvu vyplývá, zde si své najdou zejména rodiny s dětmi, ať už to bude skákací hrad či roboti Slezské univerzity v Opavě. Pokud jste neměli na 12. až 14. května dosud zaplněný diář a nacházíte se v Opavě, může být tento oslavný festival jara a studentského života tím pravým ořechovým. V této podobě může jít o poslední Opavský Majáles, jak prozradila Lucka. „Určitě bych ráda všechny pozvala. Věřím, že bude hezké počasí a taky je to možná naposledy, co je Opavský Majáles zdarma. Nechci malovat čerta na zeď, ale náklady se každoročně zvyšují a organizace jakékoliv podobné akce začíná být neúnosná, pokud není alespoň částečně hrazena ze vstupného. Zároveň bych chtěla mockrát poděkovat Slezské univerzitě v Opavě a Statutárními městu Opava za finanční podporu a spoluúčast.“

Zajímá vás více informací? Sledujte facebookové stránky Studentské unie SU.

Na loňském majálesu naši studenti předvedli limitovanou kolekci oblečení SU (Foto: Š. Bajt) Na loňském majálesu naši studenti předvedli limitovanou kolekci oblečení SU (Foto: Š. Bajt)
Loňský "covidový" majáles byl specifický (Foto: Š. Bajt) Loňský "covidový" majáles byl specifický (Foto: Š. Bajt)