ITF opět slaví! Osobnostmi české fotografie 2021 se stali Tomáš Pospěch a Kateřina Sýsová

• Karin Martínková
  • 14.04.2022
Fotografie je bezesporu jedním z nejrozšířenějších nástrojů komunikace. Asociace profesionálních fotografů České republiky (APFČR) vyhlašuje od roku 2003 cenu Osobnost české fotografie, jejímž smyslem je podnítit zájem o dění v oblasti fotografie, zvednout prestiž tohoto oboru ve společnosti a upozornit na mimořádné výkony a události v oblasti tvůrčí fotografie. Hlavní ocenění za rok 2021 získal fotograf, kurátor, nakladatel a pedagog Slezské univerzity Tomáš Pospěch a v kategorii do 30 let studentka ITF Kateřina Sýsová.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Ocenění byla slavnostně vyhlášena 11. dubna 2022 v pražském Czech Photo Centre hned v několika kategoriích. Tomáš Pospěch, který získal hlavní cenu v kategorii Osobnost české fotografie za rok 2021, byl porotou oceněn především za jeho práci na denících fotografa Josefa Koudelky, které vyšly v nakladatelství Torst. K ocenění mu dopomohla i kniha Nová Sedlica sestavena ze snímků Josefa Vavrouška, kterou Pospěch vydal ve svém nakladatelství PositiF.

V kategorii Osobnost české fotografie za rok 2021 – do 30 let získala cenu naše studentka ITF Kateřina Sýsová. "Na titul Osobnost české fotografie za rok 2021 – do 30 let nominuji Kateřinu Sýsovou. Loni s úspěchem završila bakalářský stupeň Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a zůstává též studentkou Ateliéru fotografie II a Teorie a dějin moderního a současného umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové / UMPRUM. Je také držitelkou 2. místa v kategorii Osobnost mladé české fotografie za rok 2020 – do 30 let. Fotografii se věnuje jak prakticky, tak teoreticky a kurátorsky. Její vlastní práce jsou inscenovanými obrazy, pro něž pózuje buď sama, nebo oslovuje přátele. Nezapřou smysl pro nadsázku a drobnokresebný detail. Dokladem může být nápaditost režií performancí pro její knihu Kukbuk, což je hravý průvodce českými zvyky spojenými se stolováním.“ (doc. Mgr. Josef Moucha, zdroj: fomei.com)

To není ale zdaleka vše. Kategorii do 30 let si v tomto ročníku podmanily dámy z ITF, protože na 2. místě se ve stejné kategorii umístila Kristýna Vacková, která je také naší studentkou. Na Institut tvůrčí fotografie tak posíláme obrovskou gratulaci.

Letošní žně mezi osobnostmi české fotografie však nejsou náhodné. I v minulosti naši studenti, absolventi a pedagogové sbírali řadu ocenění. Pojďme se tedy společně ohlédnout za oceněnými z řad ITF.

2020 – pedagog Josef Moucha (Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii)

2020 – student Martin Faltejsek (Osobnost mladé české fotografie – do 30 let)

2019 – doktorand Ondřej Durczak (Osobnost mladé české fotografie – do 30 let)

2017 – pedagog Josef Moucha (Fotografická publikace roku 2017)