Vydejte se s novým dílem Dobré vědět ke hvězdám

  • Jakub Plaskura
  • 03.04.2022
Říká se, že když se člověk dívá na hvězdy, dívá se do minulosti. V naší galaxii existuje asi 400 miliard hvězd, které jsou od nás vzdáleny několik desítek nebo až stovek světelných let. V pojetí lidského vnímání trvá velmi dlouhou dobu, než k nám světlo z hvězd dorazí. Proto na noční obloze vidíme jen to, jak hvězdy vypadaly v minulosti. Vidíme je každý večer nad svými hlavami, přesto o nich ještě mnoho nevíme. Co je to tedy hvězda? Jak jsou velké a podle čeho je vědci dělí do různých kategorií? Nový díl pořadu Dobré vědět z dílny studentů Slezské univerzity je tady! Připoutejte se, protože se vydáváme na hvězdnou cestu vesmírem.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Youtube seriál Dobré vědět mapuje nejrůznější vědecké zajímavosti. Unikátní zábavnou formou tak vzdělává nejen žáky školou povinné. Student Jiří Dobrý se svým týmem vytváří komunitu svých sledujících se stejným zájmem: dozvědět se něco nového a zároveň se tak i vzdělávat. Nové video vám odhalí vše, co potřebujete vědět o hvězdách a vesmírných vzdálenostech. Pokud nevíte, co si představit pod pojmem hvězdokupa, červený veleobr, plejáda nebo Omega Centauri, mrkněte na jediné video o vesmíru, které musíte vidět!

 

Během meteorických rojů se na obloze objeví světelná čára. Jedná se o miniaturní částečky, které pronikají do atmosféry rychlostí desítek kilometrů za sekundu (Zdroj: Dobré vědět) Během meteorických rojů se na obloze objeví světelná čára. Jedná se o miniaturní částečky, které pronikají do atmosféry rychlostí desítek kilometrů za sekundu (Zdroj: Dobré vědět)
Jiří Dobrý se svým týmem mapuje vědecké zajímavosti zábavnou formou (Zdroj: Dobré vědět) Jiří Dobrý se svým týmem mapuje vědecké zajímavosti zábavnou formou (Zdroj: Dobré vědět)