Slezská univerzita v Opavě a OPF v Karviné společně našli 59 potenciálních dárců kostní dřeně!

• Jakub Plaskura
  • 25.03.2022
Slezská univerzita v Opavě se připojila k výzvě Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné a společně ve dnech 22. 3. v Opavě a 23. 3. v Karviné hledaly SUper hrdiny z řad studentů, zaměstnanců i absolventů od 18 do 35 let, kteří se zapíšou do registru dárců kostní dřeně. A povedlo se! Opava a Karviná spojily síly a našly 59 SUper hrdinů, kteří darovali šanci na život nejen jedenáctiletému Vojtovi, kterému v minulém roce lékaři diagnostikovali akutní myeloidní leukémii.

Autor: Jiří Kubza

Náborové stanoviště bylo v Opavě umístěno v aule rektorátu SU. V Karviné se nábory do registru dárců uskutečnily v prostorách bývalé menzy. Každý, kdo se chtěl zapsat do registru dárců kostní dřeně, musel vážit více než 50 kg, věkem patřit do kategorie od 18 do 35 let, být zdravý a neužívat trvale léky. Zápis do registru spočíval pouze ve vyplnění formuláře a následném odběru vzorku formou stěru z dutiny ústní. Celý proces zabral jen několik minut. Nebylo třeba nijak složitě vyplňovat řadu dokumentů, stačil jeden dotazník a předložení kartičky zdravotní pojišťovny.

Slezská univerzita v Opavě připravila informační kampaň pro své studenty, zaměstnance a absolventy, kde detailně popsala podmínky vstupu do registru dárců kostní dřeně a následný případný proces odběru kostní dřeně. Za Slezskou univerzitu v Opavě se zaregistrovalo 12 potencionálních dárců, kteří jsou připraveni darovat kostní dřeň. Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné šla poněkud jinou a méně obvyklou cestou. Kromě komunikační kampaně zvolila v den konání akce strategii přímého oslovování a doporučení z řad svých studentů ostatním studentům, aby vstoupili do registru dárců kostní dřeně. Tato strategie přinesla 47 nově zaregistrovaných zájemců. V letošním roce nábor do registru dárců kostní dřeně zprostředkovávala nezisková organizace Alma mater z Bohumína. „Zapsaný spolek Alma mater děkuje Slezské Univerzitě za spolupráci při realizaci náboru do registru dárců kostní dřeně a zároveň děkujeme všem 59 nově zapsaným potencionálním dárcům.“ uvedla Dagmar Knýblová z Alma mater.

Foto: Štěpán Bajt

Jedna ze studentek, která se zaregistrovala do registru dárců kostní dřeně je studentka Fakulty veřejných politik, oboru Sociální patologie a prevence Radka Valušková, která zareagovala na otázku, proč se rozhodla k zápisu do registru dárců kostní dřeně: „Já už jsem nad zápisem do registru dárců kostní dřeně uvažovala v minulosti, akorát jsem neměla čas a dostatečné informace. Viděla jsem v informačním systému Slezské univerzity, že je možnost zapsat se do registru dárců kostní dřeně na Slezské univerzitě. Hned jsem toho využila. Motivuje mě to, že mohu někomu zachránit život.“ Dalším zaregistrovaným je zaměstnanec SU Martin Tichý. Podle jeho slov jde o skvělou příležitost pomoci někomu se závažnými zdravotními problémy. Další zaregistrovanou studentkou do registru dárců kostní dřeně je Kristýna Majkrzáková z Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, která celou situaci stručně popsala. „Proč nepomoct? Můžu tím někomu změnit celý život, přitom mně to zabere jediný den.“

V dnešní době existují dvě metody pro odběr transplantačních buněk – buď odsátím dřeně z vnitřku kostí při narkóze dárce, nebo modernější cestou získáním ze žilní krve procesem podobným, jako když člověk daruje plazmu. Obě tyto metody jsou bezbolestné. Pokud je dárce shodný s pacientem, pak je kontaktován krevním centrem a podrobí se důkladnému vyšetření, aby se shoda potvrdila. Kostní dřeň se odebírá v Plzni, kde je sídlo Českého národního registru dárců kostní dřeně. Registr dárců kostní dřeně slouží jak pro české pacienty, tak pro ty zahraniční.

Dobrovolnické aktivity studentů Slezské univerzity v Opavě podporuje prostřednictvím stipendijních programů také rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. Stipendijní program rektora za bezplatné dárcovství krve, plazmy a kostní dřeně v příslušném akademickém roce deklaruje, že mimořádné stipendium ve výši 10 000 korun bude přiznáno těm studentům prezenční i kombinované formy studia, kteří se v příslušném období stali dárci kostní dřeně!

Pro všechny zaregistrované si Slezská univerzita společně s Obchodně podnikatelskou fakultou v Karviné připravili něco navíc! Jako příjemné překvapení všem našim SUper hrdinům jsme zajistili pro každého, kdo se přišel zaregistrovat, doplnění vitamínů v moderní podobě kapsičky smoothie obsahující kombinaci šťavnatého ovoce a ovesných vloček. Za poskytnutí chutného trendy občerstvení děkujeme partnerovi naší akce, společnosti Corny. Děkujeme všem 59 SUper hrdinům, kteří vyslyšeli výzvy a přišli darovat šanci na život.

Více fotografií naleznete zde.