Naši ukrajinští uprchlíci: klíčové bude vydržet pomáhat

• Petr Korviny
  • 24.03.2022
Po napadení suverénního státu Ukrajina vojsky Ruské federace se v tisícovkách jednotlivců a organizací vzedmula potřeba pomoci. V jejím rámci Slezská univerzita a její lidé poskytli velkorysou první pomoc. Nyní je zcela zřejmé, že šlo jen o začátek, a bude potřeba vydržet. Vytrváme, vzkazují ze Slezské univerzity v Opavě.

Autor: Karin Martínková

Prakticky ihned poté, co bombardování a ostřelování ukrajinských měst vyvolalo uprchlickou vlnu, nabídla Slezská univerzita ve svých dvou sídelních městech – Opavě a Karviné – volnou ubytovací kapacitu 420 lůžek. První utečenci nalezli azyl v Karviné, do Opavy, kde se rezervní kolej musela znovu otevřít, a také najít personál pro její chod, přijeli první hosté před týdnem. Aktuálně se v objektu na Vávrovické ulici zabydlelo na 177 osob, téměř polovinu z nich tvoří děti. „Poměrně hodně uprchlíků dorazilo ve zbídačeném stavu, kdy je vyčerpala dlouhá cesta a chladné počasí“, vysvětluje kvestorka Slezské univerzity Ing. Ivana Růžičková, MPA a dodává: „Teď se v jednom patře navíc potýkáme s nemocemi, a přestože se jedná o méně závažná respirační onemocnění a žaludeční potíže, pracovnice Českého červeného kříže má práce nad hlavu.“

Český červený kříž a služby tlumočníka, poskytnuté Statuárním městem Opava, nejsou jedinými pomáhajícími subjekty. Skvělá byla a je spolupráce s galerií Gottfrei, která poskytla své prostory pro materiální sbírku a s jejíž pomocí se zatím daří dovybavit uprchlíky v Opavě vším, co jim chybělo, od oblečení až po hygienické potřeby. Přihlásili se také někteří sponzoři – firma H+H výroba a obchod spol. s r.o. a Internet BillBoard a.s. Univerzita také prakticky okamžitě zřídila z ochotných dobrovolníků z řad svých studentů a také zaměstnanců síť pomocníků, kteří chodí asistovat, radit, překládat a pomáhat přímo na koleje. Jejich činnost se časem přesunuje od pomoci s vyplňováním formulářů k doprovodům na nezbytných pochůzkách Opavou, např. na úřady a banky. Další pomáhají s různými sbírkami – na kolejích bylo třeba ve velmi krátkém čase vybavit kuchyňky na všech patrech, ve kterých nebylo kuchyňské náčiní. „Byla to doslova smršť, kdy nám na výzvu několik desítek zaměstnanců nabídlo a vzápětí dovezlo vše, co mohli ve svých domácnostech postrádat – od příborů přes hrnce až po hrnky, talíře, skleničky, cedníky, naběračky, prostě vše, nač si vzpomenete. Kuchyňky jsme vybavili a vzápětí prosili o hrnce znovu, protože se ukázalo, že jich uprchlíci potřebují více, aby si po uvaření jídla mohli zbytek odnést s sebou na vlastní pokoj,“ popisuje univerzitní mluvčí Karin Martínková.

Fyzické potřeby pomalu střídají potřeby duchovní. Na dopravu na kolej se aktuálně balí další větší televize, která zabaví ubytované děti, kopírují se ukrajinsko-české slovníčky, balí cvičebnice pro ukrajinsky mluvící, univerzita připravuje kurzy češtiny, plánují se víkendová promítání pohádek pro děti v univerzitním kinosále, chystají se workshopy a tvořivé dílničky stejně jako benefiční koncert z iniciativy Studentské unie Slezské univerzity. Své znalosti místních podmínek začínají svým spoluobčanům předávat i ukrajinští zaměstnanci univerzity, IT pracovníci pro naše ubytované připravili speciální webovou stránku, aby se k nim informace dostávaly co nejrychleji. „Je toho hodně a do různých činností jsou zapojeny opravdu desítky zaměstnanců a studentů, které nemohu všechny vyjmenovat, abych na někoho nezapomněla, ale kterých si obrovsky vážíme a jsme jim moc vděční, protože bez nich by to nešlo,“ konstatuje kvestorka a dodává: Musíme prostě vydržet, nejen uprchlíky přijmout, ale také jim pomoci začlenit se do naší společnosti, vždyť mnozí se už ani nemají kam vrátit, i kdyby válka zítra skončila. Mnohé ženy si již shánějí a také našly práci, pro další to bude možné hned, jak se podaří umístit jejich děti do školek a škol, jejich statečnost by pro nás měla být inspirací,“ uzavírá Ing. Růžičková.

K univerzitě se vrací prázdná dodávka. Odvezla právě na kolej bačkůrky pro děti a jinou domácí obuv, především pantofle do sprch, ale také kočárky, koloběžky, odrážedla a jiné vybavení vhodné pro venkovní aktivity, ke kterým začíná lákat jarní sluníčko.